Czym jest dziennikarstwo obywatelskie?

Dziennikarstwo obywatelskie to typ dziennikarstwa uprawianego przez niezawodowych dziennikarzy w interesie społecznym. Jego rozwój powiązany jest z siecią, bo jest to medium, które ( w przeciwieństwie do prasy, radia lub TV ) umożliwia każdemu tworzenie własnej zawartości i jej masowy kolportaż.

Reklama

Globalna sieć pozwala na tworzenie treści w czasie rzeczywistym oraz zespołową pracę online dziennikarzy z czterech stron świata. Z dziennikarstwem obywatelskim wiążą się przede wszystkim informacyjne portale internetowe.

Do popularności tego modelu dziennikarstwa przysporzył się stworzony pod koniec XX wieku portal Ohmynews (Korea), którego administrator sformułował wyrażenie dziennikarz-obywatel. Sukces strony zachęcił osoby z reszty świata do założenia portali działających na podobnych regułach.

Krytyka

Często dziennikarstwo obywatelskie jest potępiane za generalizowanie, jednostronne przekazywanie poglądów i niedawanie możliwości odpowiedzi drugiej stronie. Zaznacza się dodatkowo, że znacząca liczba tekstów dziennikarzy obywatelskich jest wyłącznie przekształceniem doniesień profesjonalnych dziennikarzy.

Perspektywy

Według speców przedstawiona idea będzie się w dalszym ciągu prężnie rozwijać. Zaznacza się przewagę dziennikarzy obywatelskich w postaci większej wiedzy o regionalnych kontekstach wydarzeń.

Podsumowanie

Dziennikarstwo obywatelskie jest w rzeczywistości dopiero rozwijającym się ruchem w Polsce w zestawieniu z resztą świata, lecz na skutek takich stron jak iThink czy salon24 (najbardziej znane) idea ta ma szerokie perspektywy na rozwój w naszym kraju.

Stopka autorska: dziennikarstwo obywatelskie – http://e-czytelnicy.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz