Jak uczyć się efektywnie – sposoby

Podobno wykorzystujemy tylko małą część możliwości naszego mózgu. Niektórzy twierdzą, że jest to nie więcej niż 10%. Często, w trakcie nauki nowych rzeczy, mamy również problemy z koncentracją. Szczególnie, w ostatnich latach, mieszkając w dużych miastach, ciągle jesteśmy „zalewani” falą informacji i dzięków. Wyciszenie, koncentracja i spokój przychodzi nam z coraz większym trudem.

Reklama

Poszukujemy dobrych rozwiązańKorepetycje

W tym codziennym chaosie poszukujemy lepszych rozwiązań. Mając świadomość własnej konstrukcji, staramy się znaleźć najbardziej efektywne sposoby nauki nowych umiejętności.

Jak usprawnić proces nauki

Pamięć jest głównym mechanizmem, który sprawia, że uczymy się nowych rzeczy. Rachunek jest prosty, jeżeli usprawnimy naszą pamięć, łatwiej i szybciej przyswoimy kolejne umiejętności. Systemy poprawy pamięci nazywamy ogólnie mnemotechnikami. Głównym polecanym sposobem są skojarzenia np.:

  • poprzez tworzenie ciekawych historii – w przypadku listy słownej
  • tworzenie kodów – w przypadku cyfr
  • kojarzenie nowej informacji/ rzeczy z już znaną.

Warto również robić efektywne notatki. Jak skonstruować takie notatki? Przede wszystkim należy pamiętać, aby były schludne i przejrzyste. Zupełnie inaczej czyta się tekst, który został podzielony na akapity i nie trzeba tracić czasu na próby rozszyfrowania poszczególnych słów. Można również podkreślać najważniejsze informację. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość zakreślacza, również powoduje, że całość staje się nieczytelna.

Jeżeli materiał do opanowania jest wyjątkowo skomplikowany, warto poświecić trochę czasu i stworzyć tzw. mapę pojęć. Mapy pojęć, są dwuwymiarowymi reprezentantami pojęć i ich wzajemnych relacji ze sobą. Są bardzo pomocne w nauce ze zrozumieniem. Widoczne relacje między pojęciami, pomaga ogarnąć całość materiału.

Ciekawą techniką spokrewnioną z Mapami Pojęć są Mapy Myśli, czyli efektywny sposób robienia notatek, przy użyciu obrazów i słów-kluczy.

A jeżeli mamy braki…

Niektóre umiejętności wymagają jednak podstaw. Jeżeli mamy braki w bazowych wiadomościach, będzie ciężko przyswoić nam kolejne partie materiału. W takiej sytuacji, często potrzebna jest pomoc osoby trzeciej. Często dobrym rozwiązaniem są korepetycje, które szybko pozwolą nam nadrobić braki w wiedzy i umiejętnościach. Wtedy będziemy mogli „iść dalej”, ucząc się nowych rzeczy.

Stopka autorska: korepetycje – http://korepetycje.edu.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz