Ekokosmetyki – nie tylko dla ekologów

Naturalny make-upCoraz modniejsze, ekologiczne kosmetyki stanowią powód do zachwytów i dumy coraz szerszej grupy kobiet. 

Czy warto stosować je zamiast klasycznych kosmetyków?  A może to tylko  chwilowa „ekomoda”? 

Przeczytaj i zadecyduj sama!

Wykorzystanie naturalnych, ekologicznych kosmetyków może wynikać z różnych przesłanek. Niektórzy chcą być w porządku w stosunku do środowiska, inni dbają przede wszystkim o własną skórę czy włosy. Warto wiedzieć, że jest wiele sposobów na naturalną pielęgnację…

 

Kosmetyki bardzo naturalne: owoce i witaminy

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamienić standardowe kosmetyki ze sklepu na substancje tak naturalne, jak to tylko możliwe. W różnych kulturach wykorzystanie owoców i innych roślin w celach kosmetycznych znane jest od lat. Przykład? Ameryka Południowa.

Mieszkańcy Kolumbii wykorzystują do pielęgnacji włosów owoce awokado. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że w aż jednej trzeciej składa się z łatwo przyswajalnych tłuszczów. Po drugie, zawiera bardzo dużo witamin B, C, E, H i K. I wreszcie po trzecie, ponieważ ma w sobie karoteny, białka oraz żelazo, które wspomagają prawidłową budowę włosów i spowalniają ich wypadanie.

Z owoców awokado wykonać można maseczkę do włosów. Składają się na nią owoce, jogurt naturalny i olejek migdałowy lub oliwa z oliwek. A to nie jedyny sposób na wykorzystanie owoców do pielęgnacji. Argentynki używają soku z aloesu, który wmasowują w skórę.

Z kolei w Europie wykorzystywane są substancje nieco przetworzone. Na przykład – piwo! Płukanka z piwa używana jest do poprawy wyglądu włosów w Niemczech i nie tylko.

 

Kosmetyki organiczne: algi muszą śmierdzieć

Oczywiście korzystanie z całkowicie naturalnych, samodzielnie przygotowywanych preparatów owocowych (a także z piwa) może być kłopotliwe. Nie każdy ma czas i ochotę na takie zabawy. Dlatego na rynku dostępne są całe serwie kosmetyków ekologicznych lub organicznych. Nazwy odnoszą się do z grubsza tych samych produktów – wytwarzanych z substancji naturalnych, pochodzących z kontrolowanych upraw.

Zasadniczym wyróżnikiem tego rodzaju produktów jest to, że nie zawierają żadnych składników pochodzenia chemicznego, petrochemicznego, silikonów, syntetycznych barwników czy zapachów. Nie powinno w nich być także niczego pochodzącego z roślin modyfikowanych genetycznie.

Ale uwaga: tego rodzaju produkty nie zawsze przypominają standardowe kosmetyki. Przeciwnie, często mogą gorzej pachnieć, mieć konsystencję, do której użytkownicy nie są przyzwyczajeni czy kolory, które nie koniecznie kojarzą się z takimi produktami. Przykład? Maseczki wykorzystujące algi. Te normalne pachną bardzo ładnie. Te eko zapachem rzeczywiście przypominają algi. Co oznacza, że dla niektórych po prostu śmierdzą.

W niektórych krajach ekologiczność kosmetyków określana jest przepisami prawa. W Stanach Zjednoczonych, w Kalifornii, na takie miano zasługują produkty, w których co najmniej 70 proc. składników jest naturalnych.

Naturalny make-up

Naturalne pigmenty z olejkiem kokosowym – ekologiczna metoda na make-up!

fot.: Sreelal TS – http://www.flickr.com/photos/sreelal/2951150916/

 

 

Certyfikaty i oznaczenia? Liczy się zawartość

Ponieważ nazwać kosmetyk organicznym czy ekologicznym może w zasadzie każdy, dobrze jest zwracać uwagę na certyfikaty. Organizacje zajmujące się ich przydzielaniem nakładają na producentów pewne wymogi. Dopiero po ich spełnieniu przyznają znaczek, który jest dowodem na naturalność produktu.

Przykładami takich organizacji są EcoCert czy Soil Association. Ecocert jest stowarzyszeniem z siedzibą we Francji. Działa od 2002 roku kontrolując jakość ekokosmetyków. Przyznaje dwie kategorie certyfikatów: ekologiczne i biologiczne. Te pierwsze muszą składać się z ekologicznych substancji w co najmniej 95 proc. Te drugie – w połowie.

Z kolei Soil Association potwierdza, jaką maksymalną ilość składników organicznych ma dany produkt. Musi ich być co najmniej 95 proc. Amerykański Departament Rolnictwa przyznaje certyfikaty USDA, które mogą otrzymać kosmetyki zawierające minimum 95 proc. substancji naturalnych.

drogeria

Ręcznie wykonane kosmetyki naturalne w greckiej manufakturze.

fot.: See-ming Lee – http://www.flickr.com/photos/seeminglee/1933320697/

 

Artykuł przygotowany został we współpracy  z apteką internetową www.cefarm24.pl.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz