Ekologiczne meble drewniane i ich zalety

Ekologia to nie tylko nowoczesne technologie pozwalające pozyskiwać energię, oczyszczać środowisko i przetwarzać odpady. To także podtrzymywanie wypracowanych wieki temu metod produkcji, których zalety trudno przecenić.

Reklama

ekologiczny mebelCoraz więcej osób przekonuje się do żywności ekologicznej. Nowym trendem, który może zrewolucjonizować rynek są ekologiczne meble. Są one wytwarzane z naturalnych surowców, takich jak drewno, rattan, wiklina czy bambus. Zanim pozyska się te surowce do produkcji mebli, jeszcze jako rośliny wzbogacają atmosferę w tlen. Bardzo często tworzone są specjalne plantacje, na których prowadzi się przemyślane zalesianie i ścinanie drzew, co zmniejsza niekontrolowaną wycinkę lasów. W krajach takich jak Indonezja funkcjonuje program rządowy chroniący lasy, więc uzyskiwane tam drewno jest legalne i nie zmniejsza zasobów lasów tropikalnych.

Meble drewniane są ekologiczne z wielu innych powodów. Charakteryzują się bardzo dużą trwałością – dzięki temu raz wyprodukowany mebel służy przez lata. To oszczędność finansowa i dobrodziejstwo dla natury. Ponieważ z jednego mebla może korzystać kolejno kilka pokoleń, przez długi czas nie ma potrzeby wytwarzania mebli, a tym samym zużywania dodatkowych ilości surowca do produkcji.

Podczas zakupu rzadko myśli się o tym, w jakich warunkach powstał mebel, a to często ważny dla środowiska aspekt. Drewniane stoły, wiklinowe fotele czy rattanowe stoliki – w przeciwieństwie do tych wykonywanych z tworzyw sztucznych – bardzo często są robione ręcznie. Paradoksalnie zazwyczaj są tańsze niż ich plastikowe odpowiedniki. To dlatego, że w procesie produkcyjnym nie korzysta się z energochłonnych maszyn. Powstaje też znacznie mniej trudnych w składowaniu odpadów, a i tak większość z nich w przypadku mebli ekologicznych jest organiczna, więc stosunkowo szybko ulegnie degradacji.

Eko-meble zazwyczaj pokrywane są kolorowymi bejcami z naturalnych składników. Dzięki temu nie uczulają i są obojętne dla środowiska. Lakier stosuje się sporadycznie. O tym, z jaką dbałością o środowisko robi się ekologiczne meble może świadczyć fakt, że nawet tapicerka jest wykonana z naturalnych tkanin. Poszewki na materace i poduszki szyje się z bawełny, płótna, lnu lub innych materiałów pochodzenia roślinnego. Unika się stosowania produktów syntetycznych

To wszystko sprawia, że decydując się na ekologiczny mebel chronimy środowisko, a przy tym otrzymujemy wiele korzyści – takie meble nie uczulają, są trwałe i – przede wszystkim – niepowtarzalne.

Stopka autorska: Meble drewniane – http://www.martanmeble.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz