Sposób na ścieki

Oczyszczalnie biologiczne zyskują coraz więcej zwolenników. W wersji przydomowej są znacznie bardziej ekologiczne, niż tradycyjne szamba. Ale możliwość pozytywnego wpływu na środowisko to nie jedyna korzyść płynąca z posiadania przydomowej oczyszczalni.

Jako konsumenci, jesteśmy coraz bardziej świadomi naszego wpływu na środowisko naturalne oraz odpowiedzialności, jaką wobec tego ponosimy. Coraz częściej dbamy o to, aby przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się z piękna natury. Szukamy więc rozwiązań, które mogą nam pomóc w ochronie środowiska naturalnego. Staramy się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, oszczędzamy wodę i energię elektryczną, segregujemy śmieci. Wiele z takich rozwiązań wpływa również pozytywnie na nasz domowy budżet. Czy oprócz czynności, które już wykonujemy, możemy znaleźć jeszcze inną przestrzeń, w której będziemy mogli wykazać się dbałością o środowisko naturalne, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze?

Szamba, z których często korzystamy, są nie tylko nieekologiczne. Mają one mnóstwo innych wad. Wymagają regularnych i kosztownych wizyt szambiarki, często w ich okolicy odczuwalne są przykre zapachy.

Na szczęście wraz z postępem technologicznym pojawiła się dla nich opłacalna i ekologiczna alternatywa, czyli przydomowe oczyszczalnie biologiczne. Oprócz tego, że sprzyjają one ochronie środowiska, są dużo wygodniejsze dla użytkowników, tańsze w utrzymaniu i bezawaryjne. Wiele firm zajmujących się produkcją i montażem oczyszczalni ścieków tego typu oferuje swoim klientom gwarancję na kilka, a nawet kilkanaście lat użytkowania. Jest to więc rozwiązanie niezwykle praktyczne.

W wielu krajach oczyszczalnie biologiczne są już normą. Nie stosuje się w nich rozwiązań, które wpływają na ekosferę tak negatywnie, jak tradycyjne szamba. Z pewnością również w Polsce przydomowe oczyszczalnie ścieków staną się w ciągu najbliższych kilku lat standardowym rozwiązaniem.

rury kanalizacyjne

Jak zorganizować sobie oczyszczalnię tego typu i jakie ponosimy koszty? W internecie możemy znaleźć mnóstwo ofert firm, które produkują różnego rodzaju oczyszczalnie biologiczne. Zasada działania oczyszczalni w każdym przypadku może być nieco inna, jednak efekt jest ten sam. Produkowane przez nas odpady są oczyszczone w taki sposób, że do naszego najbliższego środowiska trafia wyłącznie czysta woda i takie związki chemiczne, które nie szkodzą naturze.

Koszty eksploatacji są naprawdę niewielkie. Zwykle oczyszczalnia korzysta z niewielkich ilości prądu podczas pracy. Koszt ten jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju oczyszczalni i tego, na ile osób jest ona przeznaczona. W przypadku oczyszczalni przydomowej na 5 osób, koszt miesięczny użytkowania nie przekracza 5 złotych.

Jeśli chodzi o koszt zakupu i montażu oczyszczalni biologicznej, również jest on uzależniony od tego, w jakim miejscu chcemy ją zamontować. Inny będzie koszt oczyszczalni przydomowej dla kilku użytkowników, a inny dla restauracji czy hotelu, gdzie oczyszczalnia będzie musiała oczyścić odpady po stu osobach.

W przypadku oczyszczalni przydomowej, koszty są stosunkowo niewielkie i podobne do tych, jakie musielibyśmy ponieść montując zwykłe, nieekologiczne szambo. W zależności od zastosowanej technologii, przydomowa, biologiczna oczyszczalnia dla pięciu osób będzie kosztować ok. 5000–10000 zł. Inwestycja ta z pewnością zwróci się po kilku latach użytkowania, ponieważ jak już wspomniano, do przydomowej oczyszczalni nie musimy wzywać szambiarki, która będzie opróżniała zbiornik. Wszystkie ścieki, odpowiednio przetworzone, trafiają do gleby.

Materiał powstał we współpracy z firmą Metalbud, która tworzy rozwiązania pozwalające na uzdatnianie ścieków.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz