Ekonomiczna jazda – o czym każdy kierowca pamiętać powinien?

kobieta za kółkiemEkologiczna jazda – na czym polega i dlaczego każdy kierowca powinien stosować jej zasady?

Każdy kto posiada prawo jazdy i lubi prowadzić samochód przyzna, że jazda samochodem może być bardzo odprężająca i relaksująca. Niestety świadomość spalanych litrów paliwa i, co za tym idzie, ponoszonych kosztów potrafi, zepsuć nawet najpiękniejszą przejażdżkę. Kwestie ekonomiczne i ekologiczne były więc podstawą powstania zasad ecodrivingu. Ekonomiczna jazda to jazda oszczędna, bezpieczna oraz przyjazna środowisku.

Reklama

Zasady ecodrivingu są bardzo proste i dobrze byłoby, gdyby stały się one nawykami każdego kierowcy. O czym więc warto pamiętać podczas prowadzenia samochodu?

Bieg należy zmienić na wyższy zawsze, gdy osiągniemy 2500 obr./min w silniku benzynowym lub 2000 obr./min w silniku Diesla. Pamiętajmy, by jechać na najwyższym możliwym biegu przy najniższych możliwych obrotach. Wypracowanie sobie takiego odruchu z pewnością przyczyni się do oszczędności spalanego paliwa.

Przyśpieszanie – warto to robić ‚z głową’, tzn. przyśpieszać wtedy, gdy to naprawdę ma sens. Jeśli wiemy, że za niedługi czas będziemy skręcać lub z daleka widzimy jakieś utrudnienia w ruchu, nie zwiększajmy prędkości prowadzonego przez nas pojazdu! Przyśpieszanie i hamowanie z pewnością nie ma nic wspólnego z ecodrivingiem. Oczywiście, aby tą zasadę zastosować w praktyce trzeba odznaczać się spostrzegawczością i zawsze być należycie skupionym na drodze. Z drugiej strony ekonomiczna jazda nie jest równoznaczna z powolną jazdą. Jeśli już wiemy, że nie będziemy musieli za niedługi czas hamować, przyśpieszajmy dynamicznie – pedał gazu wciskając do 3/4 głębokości.

Jeśli planujemy zatrzymać samochód pozwólmy, by auto toczyło się powoli na biegu. Jazda na luzie nie oszczędzi nam paliwa.

Aby jazda była ekonomiczna, należy zwrócić też uwagę na sam samochód. Do większego spalania paliwa może się przyczynić niewłaściwe ciśnienie w oponach, bagażnik dachowy, otwarte szyby podczas jazdy czy klimatyzacja. Warto o tym pamiętać i zanim wyruszymy w trasę zastanowić się np. czy bagażnik dachowy będzie nam potrzebny lub czy nie moglibyśmy jechać w nocy, co ograniczyłoby korzystanie z klimatyzacji.

Jeśli pamiętamy już o wyżej wymienionych wskazówkach, warto przemyśleć jeszcze kilka kwestii: Czy nie używam samochodu zbyt często? Czy nie mógłbym rozsądniej planować trasy podróży, tak aby maksymalnie ograniczyć niepotrzebne kilometry? Czy czasem nie mógłbym skorzystać z innego środka lokomocji, np. roweru czy autobusy? Będzie to miało korzystny wpływ nie tylko na nasz portfel, ale przede wszystkim na nasze środowisko.

W uświadomieniu nam jak ważne są powyższe kwestie pomaga kampania społeczna prowadzona co roku w dniach od 16-22 września. W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu prowadzone są akcje mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej kierowców. Tegoroczna kampania ma nam uzmysłowić, że stosując się do zasad ekojazdy można zaoszczędzić nawet do 1000 zł. rocznie.

Ośrodek Szkolenia Kierowców Orbiter

Stopka autorska: Ośrodek Szkolenia Kierowców Orbiter – http://orbiter.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    I tak zawsze tankuję za 50zł 😉

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz