4 elektronarzędzia niezbędne w domowym warsztacie

Przykręcanie, ucinanie, wkręcanie i szlifowanie. Przy domu zawsze jest coś do roboty. A nawet, jeśli nie ma, to z pewnością coś da się zrobić u sąsiada. Albo przy samochodzie. Możliwości jest wiele. Pytanie – jakie wybrać do tego elektronarzędzia?

Reklama

W zestawieniu znajdują się cztery propozycje najbardziej podstawowego sprzętu. To elektronarzędzia do cięcia, wiercenia czy szlifowania, które powinny znaleźć się w przydomowym warsztacie.

Wiertarka udarowa

wiertarkaDlaczego udar? Bo tylko takie urządzenie jest w stanie pokonać ścianę czy metal. Ale uwaga! Na rynku sporo jest taniego sprzętu, który kusi niską ceną, ale nie zapewnia odpowiedniej trwałości. Elektronarzędzia z supermarketu, podejrzanie tanie i nieznanych marek mogą dość szybko odmówić posłuszeństwa. Lepiej zapłacić więcej niż potem żałować.

W przypadku wiertarki ważna jest także moc. Do zastosowań domowych optymalna będzie taka, która mieści się w zakresie od 500 do 1000 W. Słabsze elektronarzędzia mogą „nie wyrabiać” w trudniejszych warunkach. Mocniejsze nie będą w pełni wykorzystane.

Wybierając wiertarkę warto zastanowić się nad modelem z akumulatorem. Taki sprzęt jest wprawdzie nieco słabszy, ale daje możliwość pracy bez konieczności ciągnięcia kabla.

A wiertła? W ten także dobrze jest zaopatrzyć się od razu. Zamiast pojedynczych – całe zestawy. Do betonu i metalu. Dlaczego takie? Bo mocne wiertła sprawdzą się także w przypadku wiercenia w drewnie czy plastiku. Odwrotnej zależności nie ma.

Wkrętarka

wkrętarkaKto nie kupi wiertarki o zmiennym kierunku obrotów, ten powinien pomyśleć o wkrętarce. Po co mu ona? Przede wszystkim, żeby szybko i sprawnie przykręcać (lub odkręcać) śruby i wkręty. Czyli zapewnić sobie odrobinę wygody i pomocy przy żmudnych pracach domowych.

Ponieważ w większości przypadków od wkrętarek nie wymaga się takiej siły, jak od wiertarek, najlepsze będą elektronarzędzia akumulatorowe. W ten sposób zapewniona zostanie duża mobilność, która w przypadku wielu prac jest niezbędna. Choćby wówczas, gdy trzeba wejść na drabinę i sięgnąć ręką za róg.

Ale uwaga! Także w przypadku wkrętarek znajduje zastosowanie zasada o wyższości dobrego sprzętu nad tanim i pochodzącym z niepewnych źródeł. Trzeba pamiętać o tym, że elektronarzędzia mają służyć latami i w ten sposób planować zakupy.

Wyrzynarka

wyrzynarkaKiedy trzeba wyciąć coś w ścianie, albo nieco zmodyfikować kształt tarasu znakomicie przyda się wyrzynarka. Elektronarzędzia tego rodzaju są wprawdzie wykorzystywane nieco rzadziej niż wiertarki czy wkrętarki, ale również powinny zostać wciągnięte na listę niezbędnych zakupów.

Na czym polega praca wyrzynarki? Działają na zasadzie piły, jednak w przeciwieństwie do niej pozwalają „werznąć” się w płaską powierzchnię, np. blat stołu. W ten sposób wycinanie otworu zacząć można od środka, a nie od zewnętrznej krawędzi.

O czym pamiętać przy wyborze sprzętu? Na przykład o przyłączu do odsysania pyłu, dzięki któremu miejsce, w którym prowadzone jest cięcie będzie czyste i dobrze widoczne. Dobrze też pomyśleć o wskaźniku laserowym czy dodatku umożliwiającym cięcie pod kątem 45 stopni.

Szlifierka

szlifierkaZamiast osobnej wyrzynarki można kupić szlifierkę. To urządzenie służy przede wszystkim do wygładzania powierzchni, jednak przy zastosowaniu odpowiedniej przystawki może zmienić się w wycinarkę. Oczywiście – jej sprawność będzie niższa niż elektronarzędzi zaprojektowanych specjalnie w tym celu.

Do szlifowania przyda się sprzęt, który zapewni odpowiednie zróżnicowanie powierzchni szlifujących. Trzeba pamiętać o żelaznej zasadzie: im większa powierzchnia, tym większa wydajność. Warto także zwrócić uwagę na liczbę obrotów tarczy na minutę. Także w tym wypadku mamy do czynienia z zależnością wprost proporcjonalną.

Tak, jak w pozostałych przypadkach, także te elektronarzędzia powinny być wybierane zgodnie z zasadą, wedle której za dobry sprzęt trzeba zapłacić. Tanie oszczędności szybko bowiem się mszczą.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz