Energetyka wiatrowa – Europa stawia na wiatraki

energetyka wiatrowa - farma wiatrowaEnergia odnawialna staje się priorytetem jeśli chodzi o długofalowy bilans energetyczny na świecie, w którym dominują obecnie przede wszystkim konwencjonalne techniki wytwarzania energii elektrycznej bazujące na paliwach kopalnych (węgiel, gaz, ropa naftowa). Zasoby tych paliw nieustannie się kurczą co w dużym uproszczeniu wymusza inwestycje w technologie alternatywnego pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii do których zalicza się: promieniowanie słoneczne, siłę wiatru, spadku wody oraz ciepło z wnętrza ziemi i spalanie biokomponentów.

Reklama

Na naszym kontynencie – Europie, główną rolę w produkcji zielonej energii odgrywa energetyka wiatrowa. Jest to uwarunkowane przede wszystkim położeniem geograficznym (niezbyt intensywne nasłonecznienie) oraz niewielką ilością miejsc w których można by zlokalizować elektrownie geotermalne czy też wodne.

Energetyka wiatrowa rozwija się niezmiernie dynamicznie. Zarówno EWEA (Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej) i Komisja Europejska w swoich planach okresowych nie są w stanie precyzyjnie oszacować mocy siłowni wiatrowych które mają być uruchamiane.

Szacuje się że pod koniec 2010 roku w Europie łączna moc elektrowni wiatrowych wynosiła około 75 GW, a plany rozwojowe mówią o wzroście tej mocy do około 180 GW do roku 2020. Produkowana w obecnie w farmach wiatrowych na terenie Europy energia pokrywa zaledwie 5,5% zapotrzebowania na energię elektryczną Unii Europejskiej.

Większość farm wiatrowych zlokalizowana jest na obszarach lądowych ze względu na niższe koszty inwestycji i mniejsze problemy z połączeniem do sieci energetycznych niż w przypadku budowy elektrowni w przybrzeżnych strefach morskich. Jednakże siła wiatru na lądzie jest mniejsza co wymusza stosowanie turbin o mniejszej mocy średnio 2-2,5 MG. Morskie farmy wiatrowe (offshore) są wyposażane w generatory o mocy ok. 5 MW.

Inwestycje w energię odnawialną a co za tym idzie w energetykę wiatrową nabierają w Europie tempa jest to podyktowane wymogami narzuconymi przez Unię Europejską i planowanym przejściem na produkcje energii ze źródeł odnawialnych do końca 2050 roku.

Stopka autorska: energetyka wiatrowa – http://energetycznie.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz