Filtracja w akwarium słodkowodnym

Filtracja w akwarium pełni niezmiernie ważną rolę. Dzięki filtrom woda jest oczyszczana zarówno z drobin brudu, które w innym wypadku unosiłby się w toni, ale również z zanieczyszczeń chemicznych, powstałych w skutek rozkładu odchodów oraz niezjedzonego pokarmu.

Filtry do akwarium najczęściej dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne. Jest to podział który funkcjonuje w akwarystyce od wielu lat. Należałoby się jednak zastanowić czy wodę można oczyszczać tylko przez te dwa typy filtrów, oraz jakie inne metody można zastosować w akwarystyce.

Najprostszą formą filtra są rośliny. Obsadzenie zbiornika dużą ilością roślin spowoduje obniżenie poziomu związków azotu i fosforu do niskiego poziomu, często niemierzalnego przez standardowe testy. W akwariach typowo roślinnych akwaryści często muszą dodatkowo dozować azot i fosfor, gdyż ilość powstała z odchodów i resztek pokarmu jest niewystarczająca do bujnego wzrostu flory. Rośliny dodatkowo w ciągu dnia doskonale natleniają wodę. Nie należy jednak sądzić, że mając dużo roślin można całkowicie zrezygnować z filtra do akwarium. Można jednak zdecydować się na model odrobinę słabszy, który będzie pełnił doskonale formę filtra mechanicznego, czyli będzie wyłapywał z wody brud i zawiesiny, które psułyby ogólny widok zbiornika.

Filtr do akwarium często wyposażony jest w specjalne porowate wkłady ułatwiające filtrację biologiczną. Polega ona na przetwarzaniu przez bakterie nitryfikacyjne, toksyn powstałych z rozkładu materii organicznej na mniej szkodliwe związki. Niedocenianym medium filtracyjnym o bardzo dużej powierzchni do osiedlania się tych pożytecznych bakterii jest podłoże akwarystyczne. Każdy rodzaj podłoża w pewnym stopniu stanowi miejsce osiedlania się bakterii. Najkorzystniejsze warunki do kolonizacji występują w przypadku, gdy podłoże jest bardzo porowate, oraz nie tworzy zwartej struktury. Porównując na przykład piasek oraz podłoże wykonane z wypalanej glinki, widzimy, że w pierwszym przypadku drobinki piasku są gładkie a na dnie zbiornika tworzą warstwę, przez którą w znikomym stopniu przepływa woda. Podłoże z wypalanej glinki natomiast jest bardzo porowate, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, dzięki czemu bakterie mają o wiele więcej miejsca do zasiedlenia, granulki są przy okazji większe, przeważnie od 1 do 4 mm, dzięki czemu nie tworzą zwartej masy i woda może w pewnym stopniu krążyć nawet w podłożu. Cyrkulacja wody jest niezbędna, gdyż dostarcza ona tlenu oraz związków, które są pożywką dla bakterii, dzięki czemu może zachodzić filtracja biologiczna.

Przykłady jakie podałem pokazują, że filtry do akwarium są istotne, ale nie należy zapominać o naturalnych metodach utrzymania równowagi w akwariach. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie zdobyczy współczesnej technologii akwarystycznej, ze sprawdzonymi naturalnymi sposobami.

Stopka autorska: Filtr do akwarium – http://www.akwarystyka.sklep.pl/Filtry__25_23

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz