Firmowy, czy prywatny rachunek przy działalności gospodarczej?

Nie ulega wątpliwościom, że do rozliczeń z Urzędem Skarbowym czy ZUS – em niezbędny jest przedsiębiorcy rachunek bankowy. Pytanie tylko czy w przypadku każdej działalności gospodarczej musi to być obligatoryjnie rachunek firmowy, czy też do takich rozliczeń wystarczy nam zwykłe konto osobiste, z którego korzystamy na co dzień.

Reklama

Kiedy i kto musi zakładać rachunek firmowy?

Konto firmowe, duża firma

Zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 roku, każda firma, której jednorazowe transakcje przekraczają 15 000 euro musi posiadać rachunek firmowy. Jednakże w przypadku mniejszych, bądź raczkujących w biznesie działalności, rachunek bankowy, który jest obowiązkowy do regulowania przelewów i opłat wcale nie musi być firmowy. Dlatego dla osób, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które nie księgują zbyt wysokich wpłat i wypłat, a konto potrzebują przede wszystkim do regulowania kwestii podatkowych i społeczno – emerytalnych, wystarczy prywatne konto bankowe z opcją darmowych przelewów do ZUS czy Urzędu Skarbowego.

Wady kont firmowych.

Podobnie, jak w przypadku ROR – ów i dla kont firmowych banki mają lepszą i gorszą ofertę. Niektóre banki, jak obecnie City Handlowy czy ING Bank Śląski oferują prowadzenie i otwarcie konta firmowego za zero złotych. Warto jednak dopatrywać się gwiazdki, która w przypadku ING dotyczy darmowego, ale aktywnego, generującego ruch konta. Jeśli jednorazowe transakcje Twojej firmy nie przekraczają kwoty 15 000 EUR, to konto firmowe nie tylko może być zbędne, ale może też oznaczać dodatkowe opłaty, utrzymujące się na poziomie nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Aby uniknąć zbędnych opłat, pomocne mogą być dostępne w sieci porównania rachunków.

Zalety konta firmowego.

Najbardziej widoczną zaletą konta firmowego jest zdecydowanie rozdzielenie spraw firmowych od prywatnych, co daje nam choćby przejrzystą sytuację w trakcie kontroli z Urzędu Skarbowego, podczas weryfikowania historii bankowej przy udzielaniu kredytu oraz uniemożliwia ingerowanie urzędników w nasze prywatne wydatki.

Warto także dodać, że niektóre Urzędy Skarbowe stwarzają problemy przy zwrocie podatku VAT na rachunek osobisty przedsiębiorcy – w takim przypadku założenie konta firmowego po prostu oszczędzi nam zbędnych nerwów. Jeżeli nie chcesz otwierać rachunku firmowego, upewnij się, czy Urząd Skarbowy, w którym się rozliczasz nie będzie robił problemów ze zwrotem VAT-u. To ważne.

Co więcej, niektóre banki nagradzają tych, co decydują się na otwarcie kont firmowych oferując lepsze warunki kredytowe, wyższe limity na kontach czy korzystne w użytkowaniu karty kredytowe. Ponadto dobrze oprocentowane konta firmowe na przykład Toyoty Banku albo Deutsche Banku (dbNET) mogą też wypracowywać korzystny zysk dla naszych wolnych środków firmowych.

Stopka autorska: ranking kont firmowych

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz