Folklor i tradycja – towarzysze na codzień

Większości Polakom folklor kojarzy się z wsią. Mogą to być skojarzenia pozytywne, jak np. wakacje u babci, czy rodzinne spotkania w czasie świąt. Mogą to być również skojarzenia negatywne, takie jak „obciach”, „wiocha” czy „zacofanie”.

Reklama

Bez względu na to jak folklor jest kojarzony, powoli staje się on częścią naszego codziennego życia. Coraz modniejsze stają się tzw. „chusty babcine”, które młode dziewczyny noszą w formie apaszki. Na co dzień używamy przysłów, a w święta narodowe czy kościelne odśpiewywane są pieśni.

Tradycyjna grupa kolędników wigilijnychZanim potraktujemy folklor jako relikt poprzedniej epoki, należy się zastanowić nad tym jaki obecnie ma na nas wpływ.  W tym celu musimy dokładnie zbadać każdy aspekt naszego życia. Wystarczy zajrzeć do kuchni, gdzie ciągle dominują rodzime potrawy, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W czasach kiedy ludzie ścigają się z czasem, zdecydowanie częściej decydują się na jedzenie poza domem. Warto wspomnieć, że również Polska ma swojego fastfooda, którym jest zapiekanka z serem i pieczarkami.

Nie wielu z nas mówi poprawną polszczyzną, często w wymowie pozostają naleciałości z obszaru z którego pochodzimy. Jest to pozostałość po gwarze, która była aktywna na danym obszarze. Zdarza się, że po dłuższym pobycie poza rodzinnym domem. Osoba powracająca zaczyna dostrzegać, elementy gwary lokalnej w wymowie swoich bliskich.

Przysłowia natomiast to element tradycji, który jest najczęściej używany. Niestety coraz więcej osób używa przysłów nie zdając sobie sprawy z ich znaczenia. Często chcemy zabłysnąć mówiąc ciekawe przysłowie, które w żaden sposób nie pasuje do danej sytuacji.

Najmniejszym „powodzeniem” cieszy się rękodzieła ludowe i stroje ludowe. Główną przyczyną są często zaporowe ceny, które na zakup rękodzieła pozwalają jedynie osobom zamożnym. Dużo lepiej wygląda to w przypadku strojów ludowych. Nie spotkamy co prawda na ulicy osób w całości ubranych w strój ludowy. Ale możemy dostrzec takie elementy strojów jak: chusty, biżuteria czy hafty naszyte na współczesne ubrania.

Folklor nas otacza i przenika, ucieczka od tego co „stare” jest niemożliwa. Często nie zdajemy sobie sprawy, z tego że pewne zachowania czy nawyki wynikają z kultury i tradycji przekazywanej przez liczne pokolenia.  Należy więc pielęgnować ten rodzaj naszej kultury, aby stał się częścią świata nam współczesnego. Polska, tak jak wiele innych krajów świata,  ma się czym chwalić i nie należy się tego wstydzić a wręcz promować. Przyszłość Polski leży w tradycji, a tradycja leży w naszych rękach.

Stopka autorska: folklor – http://www.polskatradycja.pl/folklor-regionalny.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz