Fotografia dla wszystkich – porady

W dzisiejszych czasach fotografia jest dostępna dla wszystkich użytkowników aparatów oraz telefonów. Nie trzeba być mistrzem, żeby zrobić zdjęcie. I to właśnie jest piękne. Jednak dobrze jest znać parę podstawowych zasad, które mogą nam się przydać podczas robienia zdjęć.

Reklama

Balans bieli

aparat fotograficznyOsoby, które już dłużej robią zdjęcia, pewnie doskonale wiedzą, czym jest balans bieli i jak go używać. Jednak dla tych początkujących jest to coś nowego. Balans bieli to ustawienia aparatu, które pozwalają dobrać odpowiednie kolory rzeczom, które są w kadrze. Zazwyczaj chodzi o to, żeby barwy wyglądały naturalnie. Można ustawić automatyczne dobieranie bieli, jednak nie zawsze spełnia to nasze oczekiwania. Dlatego też warto samemu ustalić rodzaj źródła światła, który oświetla scenę, którą fotografujemy. Można to zrobić w ustawieniach aparatu. Tam znajdziemy kilka opcji: światło żarowe, światło słoneczne albo cień. Oczywiście jest ich więcej, a to są tylko przykłady.

Gdy zdjęcie jest za ciemne…

A co zrobić, kiedy zdjęcie jest za ciemne? Są na to dwa sposoby. Pierwszym jest otworzenie szerzej przysłony, dzięki temu do obiektywu wpada większa ilość światła, a kadr staje się jaśniejszy. Ale z tym bardzo często idzie również dłuższy czas naświetlania. A tutaj trzeba bardzo uważać na drgania ręki. Najlepiej robić zdjęcie na statywie, albo oprzeć o coś swój aparat, żeby nie poruszyć nim. W innym wypadku zdjęcia wyjdą rozmazane.

Dobre makro

Gdy ktoś interesuje się fotografią przyrody, to bardzo często zdarza się tak, że zachwyca go makro. Są to zdjęcie z bardzo dużym przybliżeniem. Ciężko jest tutaj podać konkretne zasady, ale jest parę rzeczy, o których warto pamiętać. Po pierwsze jeśli robimy duże makro, to istnieje prawdopodobieństwo, że zdjęcia mogą wyjść rozmazane. Dlatego tez przydatny przy tym jest statyw. Gdy robimy zdjęcia na dworze, to warto zwrócić uwagę na to, skąd padają promienie słońca. Najlepiej jest się ustawić tyłem do nich albo bokiem. Nigdy naprzeciwko, ponieważ wtedy wyjdzie ciemne zdjęcie albo cień będzie padał od tej strony, od której my fotografujemy. Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie motylkowi albo jakiemuś innemu owadowi, to trzeba pamiętać, żeby nie fotografować go od tyłu. Najlepiej jest to robić tak, żeby w kadrze był widoczny jego bok albo głowa.

Jak nauczyć się robić dobre zdjęcia?

Oczywiście, żeby robić dobre zdjęcia potrzebne są dwie rzeczy. Po pierwsze musimy czytać poradniki i oglądać zdjęcia innych, żeby zobaczyć, jak tworzy się kadr i dowiedzieć się najważniejszych informacji. I robić dużo zdjęć. Fotografia to rzecz, gdzie jest potrzebna praktyka. Można znać teorie, a bez praktyki nie będzie ona nic warta. Dlatego też tak ważne jest, żeby robić dużo zdjęć. Później je przeglądać i wyszukiwać błędów, a następnie starać się ich uniknąć.

Stopka autorska: balans bieli – http://julenka.pl/balans-bieli/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz