Franczyza – czy to dobry pomysł na biznes?

Liczba franczyzobiorców co roku zwiększa się, nie są to duże wzrosty, ale jednak wzrosty. Plusem franczyzy jest fakt, że możemy prowadzić firmę pod znaną już marką. Natomiast  są też obostrzenia ze strony franczyzodawcy co do prowadzenia biznesu, których należy przestrzegać i to jest pewien minus.

Reklama

znak towarowy zastrzeżonyDecydując się na franczyzę musimy zdawać sobie sprawę, że będziemy musieli prowadzić działalność w określony w umowie sposób. Sieć, z którą chcemy współpracować ma sprecyzowaną politykę co do prowadzenia działalności i wszyscy franczyzobiorcy muszą to respektować. Obostrzenia dotyczyć mogą punktów zaopatrzenia, czyli w umowie określa się konkretnego dostawcę. Także działania promocyjne są ściśle określone, na przykład wszyscy franczyzobiorcy zobligowani są do używania jednolitych materiałów promocyjnych.

Aczkolwiek jest sporo korzyści z tej formy współpracy. Przede wszystkim jest to znana marką pod szyldem, której będziemy prowadzić naszą działalność. Wypromować nową markę nie jest prosto – potrzeba na to czasu i pieniędzy, których na początku jest brak. Początki działalności w głównej mierze polegają na zdobywaniu i przekonywaniu do siebie klientów. Dlatego znana marka jest szalenie dużym wsparciem.

Franczyza  jest dobrym pomysłem, gdyż od samego początku możemy liczyć na wsparcie franczyzodawcy. Wsparcie przejawia się między innymi w możliwości brania udziału w szkoleniach, na których przekazywana jest praktyczna wiedza, którą z kolei możemy wykorzystać prowadząc biznes. Natomiast wsparcie to ma też swoją cenę, czyli brak pełnej dowolności w prowadzeniu biznesu. Aczkolwiek skoro marka osiągnęła sukces, czyli ich polityka jest słuszna i przynosi zamierzone efekty. A będąc franczyzobiorcą tej marki mamy możliwość poznania ich strategii. Może być to dla nas szalenie istotna i przydatna szkoła biznesu. Taką formę prowadzenia biznesu zdecydowanie odradzam osobom, które chciałyby mieć swobodę w podejmowaniu decyzji odnośnie prowadzenia biznesu. Franczyza po prostu nie jest wyjściem dla nich.

Stopka autorska: Franczyza oferta

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Bardzo interesujący i pouczający artykuł.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz