Funkcje witamin i minerałów

Od początku XX wieku odnotowano znaczący postęp wiedzy na temat witamin i składników mineralnych. Poznaliśmy szeroki zakres ich funkcji i znaczenie dla zdrowia. Nauczyliśmy się stosować je w celach zdrowotnych, poprawy stanu psychicznego i komfortu życia. Każdy ze znanych składników posiada szereg zadań do spełnienia w ludzkim ustroju. Dzięki dostępnym informacjom w łatwy sposób możemy łączyć występujące u nas objawy z niedoborem lub namiarem, któregoś ze składników.

Reklama

kosz z owocami

Zaburzenia związane z brakiem witamin

Odpowiednie zaopatrzenie w witaminy i minerały jest ważne w każdym wieku, jednak w przypadku dzieci stanowi rzecz niezbędną. Zachwiania równowagi w dostarczanych składnikach mogą spowodować szeroko idące zaburzenia u młodych osób. Możliwe jest wystąpienie zaburzeń w procesach wzrostu i rozwoju psycho – ruchowego. Są to substancje, które w żaden sposób nie mogą zostać wytworzone przez ludzki organizm i koniecznie muszą zostać dostarczone z pożywieniem.

Witaminy i minerały chronią przed licznymi chorobami układu nerwowego, sercowo – naczyniowego czy chorobami psychicznymi. Brak odpowiedniej ilości tych składników może powodować depresje, nerwice, schizofrenie, chorobę Alzheimera, Parkinsona, zaburzenia rytmu serca oraz choroby neurologiczne. Uczestniczą one także w procesach zachodzących w komórkach, w tym w oddychaniu komórkowym i występują w aktywnych centrach wielu niezbędnych do życia enzymów. Są odpowiedzialne za prawidłową mineralizację kości, wzmacniają szkliwo zębów, wspomagają pracę mięśni.

Odpowiednia dieta

Funkcje pełnione przez witaminy i minerały w ludzkim organizmie są bardzo rozległe. Często zapominamy o ich wadze lub nie posiadamy na ten temat dostatecznych informacji co sprawia, że zaniedbujemy swoją dietę i jednocześnie zdrowie. Wszystkie znane witaminy i minerały oraz zakres w jakim poznane zostały ich zadania w naszym organizmie pozwalają na stosowanie zbilansowanej diety odpowiedniej dla naszych indywidualnych potrzeb. Dostępność takich informacji w dzisiejszych czasach jest ogromna dlatego warto z niej korzystać i zapewnić sobie i swojej rodzinie zdrowe i długie życie.

Stopka autorska: witaminy – http://www.witaminka.info/