Fusing – technika wytwórstwa szkła dekoracyjnego

Technika ta na całym świecie stosowana jest już od bardzo dawna. Znali ją już ludzie w czasach starożytnego Egiptu. Po dziś dzień jest ona wyjątkową formą sztuki z użyciem szkła. Dawno temu łączono duże gotowe tafle ze szkła oraz wzbogacano je kilkoma dodatkami. Do dnia dzisiejszego metoda ta nie uległa istotnej modyfikacji. Jednak dziś do dyspozycji mamy już złożone metody: komputerowe sterowanie i oprócz tego piece ułatwiające stapianie szkła.

Reklama

fusingDo tworzenia szkła łączonego wykorzystuje się metodę, którą nazywamy „Fusing”, co w przetłumaczeniu na język Polski znaczy – „mieszać”. Nazwa całkiem precyzyjnie pokazuje nam czynność, jakiej jest poddawane szkło. Podczas procesu produkcji potrzeba będzie bardzo gorącego pieca, który potrafi osiągnąć temperaturę w zakresie ok. 750 – 850 stopni Celsiusza. W takiej temperaturze szkło zaczyna się topić. Potrzeba nam choć dwóch różnych płyt szkła w różnych kolorach, aby uzyskać efekt przejścia. Kiedy szkło zacznie się topić, wsypuje się dodatki w proszku, które do tego zabarwią szkło na żądany przez nas kolor oraz wzbogacą szkło o cenne składniki chemiczne, dzięki którym obróbka szkła będzie prostsza, a szkło będzie w znacznym stopniu odporniejsze przeciw warunkom zewnętrznym.

Nim przystąpi się do łączenia szkła, ważne jest aby dokładnie dobrać typy łączonego szkła oraz dodatki (tlenki metali, farby do szkła, minerały i szkliwa). Źle wymieszane mogą być łamliwe, lub po prostu nie będą wyglądać tak, jak wymagał tego w zamówieniu klient. Niektórzy szklarze wolą korzystać tylko i wyłącznie ze szkła pochodzącego od jednego producenta. Istnieje albowiem niebezpieczeństwo, że łączenie szkła od kilku producentów może się nie udać.

Po skończonej pracy należy szkło odłożyć w czystym i bezpiecznym miejscu, tak aby warunki atmosferyczne nie działały negatywnie na materiał, który jeszcze w zupełności nie wystygł. Kolejnego dnia przygotowane szkło artystyczne jest już do odebrania w zakładzie szklarskim. Koszt wykonania tej usługi jest bardzo zróżnicowany i nie łatwy do wstępnego określenia. To dlatego, że jest nieskończona ilość możliwych kombinacji rodzajów szkła, jego kolorów, odcieni, kształtów itp.

Przykładem zastosowania stapiania szkła są na przykład: drzwi ze szkła, lampy, wazony, abażury, balustrady i schody ze szkła i części do mebli i inne elementy aranżacji wnętrz. Jak można zauważyć, ilość możliwych rzeczy do skomponowania z użyciem szkła topionego jest prawie nieograniczona. Nie bez powodu mówi się, że ograniczyć nas może tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.

Stopka autorska: Fusing – http://www.szklarz-wroclaw.com/fusing

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz