Gdy zmęczenie nie pozwala zasnąć

Bezsenność – niby nic wielkiego, a jednak skutecznie potrafi uprzykrzyć nasze życie. Sen jest przecież potrzebny nam nie tylko do ukojenia myśli po ciężkim dniu, ale również do regeneracji całego organizmu. Gdy odpoczynku brakuje, wówczas nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.

Reklama

bezsennośćBezsenność czyli trudności z zasypianiem lub zbyt wczesne wybudzanie się ze snu, to współcześnie coraz częściej pojawiające się zjawisko. Przyczyny problemów ze snem mogą być bardzo różnorodne. Ci, którzy cierpią na bezsenność z całą pewnością wiedzą, że w jej leczeniu bardzo ważna jest przede wszystkim odpowiednia higiena snu.

Zdrowy sen

Każdy z nas potrzebuje snu, to na pewno nie podlega dyskusji. Jednak są ludzie, którzy potrzebują około siedmiu, ośmiu godzin nocnego wypoczynku, a są i tacy, którym wystarczy zaledwie pięć. Jeśli śpimy nieco krócej, a nie towarzyszy nam zmęczenie czy senność po obudzeniu, wówczas należy stwierdzić, że po prostu takiej dawki snu potrzebuje nasz organizm i nie jest to niczym dziwnym.

Nie każdy jednak zasypia od razu po przyłożeniu głowy do poduszki. Być może i nam niejednokrotnie zdarzyło się, że sen odmówił nam posłuszeństwa. Jeśli takie sytuacje zdarzają się raczej sporadycznie, wówczas nie powinniśmy mieć większych powodów do zmartwień. Jeśli jednak ostatnimi czasy często nie możemy zasnąć, wówczas warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, gdyż być może właśnie mamy do czynienia z początkami bezsenności.

Profilaktyka i leczenie

Leczenie bezsenności z całą pewnością nie należy do najprostszych, jednak jest ono możliwe. Niektórym pomaga właściwa higiena snu, natomiast w przypadku innych konieczne jest stosowanie leków, najczęściej antydepresyjnych. Niektórzy decydują się także na zażywanie leków nasennych, jednak tego rodzaju specyfiki powinno się stosować raczej na krótką metę. Po dłuższym czasie bowiem organizm po prostu się do nich przyzwyczaja, a tym samym uodparnia się na nie.

By uniknąć bezsenności, warto jest nauczyć się wstawać oraz zasypiać o stałych porach. To najlepsze działanie profilaktyczne, które pomoże nam uchronić się przed zaburzeniami snu.

Stopka autorska: bezsenność – http://pastylka.pl/choroby/bezsennosc

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz