Gdzie i kiedy warto stosować siatki bezpieczeństwa?

Kiedy w rozmowie pojawia się temat związany z siatkami bezpieczeństwa, rozmówcom kojarzą się one najczęściej z siatkami mocowanymi na arenach cyrkowych, chroniącymi akrobatów przed upadkiem. Okazuje się jednak, że zagadnienie to jest znacznie obszerniejsze i właściwie niewiele ma wspólnego z jakimikolwiek cyrkowymi akrobacjami, zaś same siatki bezpieczeństwa znajdują zastosowanie w zupełnie innej dziedzinie.

Reklama

Siatka bezpieczenstwa typu SSiatki stosowane jako środki ochrony zbiorowej wykorzystuje się w różnego rodzaju pracach wykonywanych na wysokościach, a przede wszystkim przy budowie wieżowców, magazynów, wielkich budynków biurowych, dróg i ich specyficznych elementów: mostów, wiaduktów. Innymi popularnymi miejscami gdzie jest potrzeba zastosowania siatek asekuracyjnych są parki linowe. Zarówno w przypadku budowy jak i parków linowych montaż takich zabezpieczeń jest wymagany przez odgórne przepisy, a nieposiadanie ich może skutkować poważnymi konsekwencjami dla wykonawcy. Siatki bezpieczeństwa muszą być zgodne z normą PN-EN 1263-1, natomiast wskazówki dotyczące instalacji znajdują się w normie PN-EN 1263-2. Instalacja siatek jest niezwykle prosta i intuicyjna: przy jej montażu warto pamiętać, aby umieszczane były jak najwyżej (co skróca czas spadania), a także aby pozostawić pod nią niewielką przestrzeń na ugięcie. Siatki takie doskonale sprawdzają się w przypadku prac budowlanych prowadzonych na bardzo dużych wysokościach, gdzie inne środki ochrony zbiorowej – takie jak barierki czy podesty ruchome – okazują się mało elastyczne i w rezultacie znacznie utrudniają pracownikom wykonywanie swoich zadań.

Siatka zamontowana może być zarówno we wnętrzu budynku jak i na zewnątrz, zapewniając pracownikom wysoki poziom bezpieczeństwa, chroniąc przed upadkiem oraz pozwalając na pełną swobodę w przemieszczaniu się po terenie budowy. Oczywiście aby prawidłowo spełniać swoje zadanie, siatki bezpieczeństwa muszą być właściwie zamontowane i dobrane w zależności od miejsca jakie mają zabezpieczać.

Podział siatek w zależności od miejsca zastosowania:

– typ S – stosowane w poziomie, przeznaczone przede wszystkim do zabezpieczania prac na konstrukcjach hal i otworów w stropach budynków.
– typ T – stosowane w poziomie, przeznaczone do powstrzymywania upadku podczas prac przy krawędziach budynków.
– typ V – mocowane do wsporników typu szubienica spełniają podobne zadania i wymogi jak te typu T, jednak pozwalają zabezpieczyć jednocześnie 2 kondygnacje budynku w poziomie i pionie.
– typ U – stosowane w pionie zabezpieczają krawędź budynku, zgodne z normą PN-EN13374, mocowane do słupków mogą pełnić funkcję barierki.

Pewną ciekawostką może być fakt, że siatki bezpieczeństwa często montowane są również pod oknami i balkonami w celu zapewnienia bezpieczeństwa wyjątkowo ciekawskim… dzieciom, zwierzętom domowym.

Stopka autorska: Siatki bezpieczeństwa – http://alpinex.net.pl/fall-protection/siatki-bezpieczenstwa

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.8/10 (liczba ocen: 6)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz