Gdzie osiedlić się na emeryturze?

Kiedy przestaniemy być aktywni zawodowo i przejdziemy na zasłużoną emeryturę, możemy przenieść się do kraju, w którym będzie nam się żyło znacznie bardziej przyjemnie niż w Polsce. Gdzie wybrać się na jesień swojego życia? Jaki kierunek obrać?

Reklama

Kraje odpowiednie na polską emeryturę

Wielu emerytów chciałoby wyjechać z Polski do ciepłych krajów i tam zakosztować beztroskiego życia. Spacery po plaży, kąpiele w morzu i poznawanie pięknych miejsc to emerytura idealna. Niemniej za niewielką, polską emeryturę nie będzie nas stać na to, aby kupić dom na Lazurowym Wybrzeżu we Francji i tam zamieszkać oraz utrzymywać się za skromne świadczenia wypłacane z polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za kraj odpowiedni dla polskiego emeryta można uznać państwa, w którym będzie mógł utrzymać się godnie za polską emeryturę i gdzie pogoda jest znacznie mniej kapryśna, niż w Polsce.

Hiszpania najlepszym miejscem na polską emeryturę

Według światowych rankingów, za najlepsze miejsce na emeryturę uznaje się Hiszpanię. W ofercie np. firmy Agnes Inversiones można znaleźć nieruchomości w Hiszpanii w bardzo atrakcyjnej cenie. Sprzedając mieszkanie w jednym z polskich dużych miast, można sobie pozwolić na lokum na gorącym Półwyspie Iberyjskim. Problem w tym, że koszty życia w tym kraju, zwłaszcza na atrakcyjnym pod względem aury i turystyki wybrzeżu Hiszpanii, mogą być zbyt wysokie jak dla polskiego emeryta. Dlatego jeśli już wybieramy Hiszpanię za miejsce, w którym spędzimy naszą jesień życia, powinniśmy zastanowić się nad zakupem domu lub mieszkania poza kurortami wypoczynkowymi i dużymi miastami. Tam nieruchomości na sprzedaż nie brakuje, w doskonałym standardzie, a i ceny w sklepach są niższe niż te, które zobaczymy na wybrzeżu, w Barcelonie czy w Maladze.

Skyscanner proponuje, aby zamiast Hiszpanii wybrać znacznie bardziej odległy kierunek, np. Malezję, czyli kraj w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie mieszkańcy są otwarci, istnieje dobra opieka zdrowotna, a koszty życia są średnio niższe niż w Polsce.  O połowę mniej za mieszkanie zapłacimy w Nikaragui, a i codzienne życie, jedzenie i inne produkty są tańsze. Kraj ten leży pomiędzy Oceanem Spokojnym, a Morzem Karaibskim.

Można także wybrać bliższy Polakom kierunek, mianowicie Portugalię, gdzie notuje się porównywalne zarobki i koszty życia co w Polsce.  Główną zaletą przeniesienia się do Hiszpanii czy Portugalii na emeryturę prócz pięknej pogody jest to, że oba te kraje położone są stosunkowo blisko od Polski – to raptem 2-3 godziny lotu samolotem.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz