Gorączka sobotniej nocy

Słynny przebój legendarnej grupy Bee Gees “Saturday Night Fever” z 1977 roku, rozpoczynający kultowy muzyczny film z Johnem Travoltą o tym samym tytule, za temat przewodni wybrał dyskotekę. Natomiast sam film ukazuje życie typowego nastolatka z Brooklynu, który po ciężko przepracowanym tygodniu wybiera się w sobotnią noc do dyskoteki, w której zamienia się w króla parkietu.

Reklama

Trochę historii

dyskotekaDyskoteka to miejsce, gdzie w każdy weekend organizowane są imprezy taneczne, na których można odreagować stres nagromadzony podczas całego tygodnia. Ale nie tylko. To idealna lokalizacja do spotkania się zarówno ze starymi przyjaciółmi, jak i poznanie nowych znajomych. Jednak przede wszystkim świetna zabawa na parkiecie przy elektryzujących rytmach muzyki. Ten rodzaj rozrywki upowszechnił się w latach 70. Wcześniej funkcję dyskoteki spełniały tzw. dansingi lub potańcówki, które odbywały się zazwyczaj w domach przy muzyce granej przez zespół muzyczny lub orkiestrę. “Scotch Club” był pierwszą dyskoteką, która została założona w na terenie uzdrowiskowego miasta w Niemczech, tj. w Akwizgranie w 1959 r.

Studio 54

To najsłynniejsza dyskoteka, która powstała w 1977 roku na West 54th na Manhattanie. Przyciągała najpopularniejsze gwiazdy tamtejszej popkultury, takie jak: przedstawiciela pop-artu Andy’ego Warhola, malarza Salvadora Dali, aktorki Elizabeth Taylor i Jodie Foster, wokalistkę Janet Jackson, Franka Sinatrę i Michaela Jacksona, a także pierwszego syna prezydenta J. F. Kennedy’ego. Wśród znakomitych gości nie mogło również zabraknąć aktora grającego główną rolę w “Gorączce Sobotniej Nocy”, Johna Travolty.

Dyskoteka współcześnie

Obecnie zanikły dyskoteki, a zamiast nich zaczęły powstawać masowo kluby muzyczne i nocne. Choć w niektórych językach, jak np. niemieckim zachowała się nadal. nazwa “dyskoteka” na określenie takich miejsc. Wraz z rozwojem klubów nocnych pojawiło się nowe zjawisko, tzw. clubbing, czyli spędzanie wolnego czasu w klubach, aby posłuchać muzyki i spotkać się ze znajomymi.

Stopka autorska: Dyskoteka Kraków

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz