Gospodarcza historia Łotwy ostatnich lat

Łotewska waluta łat - Latvijas latsGospodarcza historia Łotwy w ciągu ostanich lat zmienia się jak w kalejdoskopie. Najpierw był szalony wzrost gospodarczy, inwestycje i masowe zadłużanie się społeczeństwa na konto przyszłych lat prosperity. W 2007 roku kraj przeżywał maksymalny rozwój gospodarki. Rząd obiecywał tłuste lata, społeczeństwo żyło ponad swoje możliwości i nic nie zapowiadało końca świata, który czaił sie za rogiem. Nikt nie liczył się z faktami. ”Kredīti”, czyli kredyty, udzielane były chętnie i niemal każdemu, kto po nie sięgał. Pieniądze były przeznaczane na mieszkanie, meble, sprzęt AGD, samochód oraz wczasy.

Reklama

Później przyszło niezwykle dramatyczne załamanie ze wszelkimi tego konsekwencjami: skandalami, bankructwami i zamieszkami. W 2009 roku, po najwiekszych rozruchach, podczas których w Rydze poleciały koktaile Mołotowa, premier Ivars Godmanic  wzywał Łotyszy, aby żyli jak pingwiny, które zbijając się w stado ciepłem silniejszych ogrzewają słabsze osobniki. Nagle skończył sie łotewski sen, a zderzenie z rzeczywistością było bolesne. Stare „kredīti”, jak się mówi na Łotwie, trzeba spłacać, a z udzielaniem nowych banki już  się tak nie palą.

Jak pokazały ofiacjalne dane gospodarcze, w ciągu dwóch lat, pomiędzy końcem 2007 roku, a końcem 2009 roku, produkt krajowy brutto skurczył się o 37 procent i osiągnął poziom z 2004 roku, kiedy kraj ten wchodził do Unii Europejskiej. Wszysko wówczas zaczęto od początku i przyniosło to rezultaty. Łotwa krok po kroku wychodzi z recesji, ponownie stając się europejskim prymusem. W 2012 roku łotewska gospodarka znów stała się najszybciej rozwijającą się gospodarką w Unii Europejskiej.

Ekonomiści oraz obserwatorzy zagraniczni chwalą Łotwę i społeczeństwo łotewskie, które w miarę spokojnie pogodziło się z drastycznym obniżeniem zarobków, a co za tym idzie – standardem życia, by nie doprowadzić do bankructwa Państwa.

Dzisiaj Łotwa wychodzi z recesji. Łotysze uczą się na bolesnym doświadczeniu. Odżywa przemysł, a kredyty zarówno osobom prywatnym, jak i firmom są oferowane znacznie ostrożniej. Społeczeństwo łotewskie znacznie ostrożniej patrzy na kredyty. Przedsiębiorcy kredyty przeznaczają na inwestycje i innowacje, na nowe technologie.

Następne zadanie jakie stoi przed rządem łotewskim, to zachęcić tych obywateli, którzy w latach kryzysu masowo wyjechali w poszukiwaniu pracy i lepszego życia zagranicę. To ogromnie ważne zadanie, szczególnie dla tak małego kraju jak Łotwa.

Stopka autorska: Kredīti – http://www.westkredit.lv/lat/krediti/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz