Gruntowanie ramy i obrazu

Obraz, aby był trwały, powinien być dobrze zagruntowany. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek uprawiał malarstwo czy to amatorsko, czy profesjonalnie. Nie mniej ważne od gruntowania obrazów jest gruntowanie ich oprawy. Odpowiednie zagruntowanie ramy powinno być więc jedną z pierwszych i podstawowych czynności, jakie muszą zostać wykonane przy oprawie obrazów. Dzięki takiemu zabiegowi rama zyskuje bowiem i na jakości i na trwałości.

Reklama

oprawa obrazówGruntowanie ma do spełnienia właściwie dwa zadania. Podczas przygotowania oprawy obrazów ma ono na celu zwiększenie chłonności drewna i przyczepności kolejnych warstw. Dzięki temu farba, lakier, czy politura nie tylko doskonale się nakładają, ale także idealnie trzymają zagruntowanego podłoża. Oprawa obrazów to czynność, której efekty mają być widoczne przez lata. O tym, jak trwała będzie rama, jak odporna na działanie wilgoci, czy uderzeń mechanicznych decyduje właśnie jej odpowiednie zagruntowanie. Gruntowanie pozwala ponadto zatrzeć rysunek słojów. Jeśli mimo wszystko są one widoczne, ramę dodatkowo się szlifuje lub forniruje.

Grunt do oprawy obrazów składa się zazwyczaj z przesianej kredy zmieszanej z klejem. By uzyskać lepsze efekty kredę można zmieszać z niewielką ilością mielonej porcelany. Najlepiej jeśli nakładany jest ręcznie i kilkunastokrotnie. Taki sposób gruntowania sprawia, że rama uzyskuje maksymalny poler i wygląda zdecydowanie bardziej efektownie. Gruntowanie to jedna z pierwszych czynności, jaką wykonuje się przygotowując oprawę obrazu. Później czeka ją jeszcze pozłacanie, nakładanie malatury, politury, i ewentualnie patynowanie.

Stopka autorska: Oprawa obrazówhttp://www.oprawa-obrazow.net

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 3.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz