Gruz po remoncie i budowie – jak się go pozbyć?

Każda inwestycja budowlana i niemal każdy generalny remont generuje gruz. Jednym z obowiązków inwestora jest zadbanie o bezpieczne składowanie gruzu oraz jego późniejszą utylizację. W wielu polskich miastach możemy liczyć na pomoc specjalistycznych firm, których głównym przedmiotem działalności jest wywóz gruzu.

Reklama

Remont generuje dużo gruzu

Bez względu na to, jakie prace  budowlane prowadzimy, efektem ubocznym zawsze będą odpady – między innymi właśnie gruz po remoncie. W skład gruzu wchodzą takie odpady, jak pokruszony beton, fragmenty pustaków, cegieł, dachówek czy ceramiki łazienkowej. Jak się z tym wszystkim uporać? Nie jest to takie trudne, jak nam się wydaje. Proces usuwania gruzu po remoncie powinniśmy zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem wszystkich prac. Dlaczego? Ponieważ jest to związane również z niezbędną logistyką w nieruchomości. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby odpady remontowe zalegały w budynku czy mieszkaniu i utrudniały pracę.

Zamów kontener

Co możemy zrobić z gruzem po remoncie? Zacznijmy od jego składowania. Gruzu nie możemy ot tak wyrzucić do śmietnika. Jesteśmy zobowiązani do wywiezienia go do miejsca utylizacji. O ile niewielka ilość gruzu niekoniecznie musi być kłopotem i możemy samodzielnie wywieźć go na legalne wysypisko, to w sytuacji kiedy mamy do czynienia z większą ilością odpadów, samodzielny wywóz gruzu jest dużym wyzwaniem. Dlatego od razu wynajmijmy kontener na odpady.

Specjalistyczna firma, zajmująca się wywozem i utylizacją odpadów budowlanych i remontowych zacznie od umieszczenia kontenera we wskazanym miejscu. Oczywiście, miejsce jakie wybierzemy, musi być tak blisko inwestycji jak to tylko możliwe, ale musi również w dogodny sposób umożliwiać odbiór odpadów i zostawienie kontenera.

Na koszt wywozu wpływ ma nie tylko ilość odpadów, ale także ich rodzaj. Tzw. “czysty gruz”, niezawierający innego typu odpadów, jest tańszy w utylizacji niż zmieszane odpady budowlane. Wynika to między innymi z tego, że czystego gruzu nie trzeba już poddawać segregacji. Dlatego zachęcamy, aby zadbać o segregację odpadów już na etapie ich składowania.

Czy to się opłaca?

Oczywiście, że tak. Pomijając fakt, że najczęściej jest to jedyne możliwe wyjście, jakie nam pozostaje – głównie z uwagi na ilość generowanych odpadów na terenie inwestycji – kontenerowy wywóz gruzu to zdecydowanie najbardziej atrakcyjna cenowo możliwość. W takich przypadkach, równie ważne jest to, aby napełnione kontenery były zabierane płynnie i w ich miejsce od razu stawiane nowe – puste. Takie usługi może nam zagwarantować wyłącznie specjalistyczna firma. Gruz po remoncie trafi wówczas na wysypisko i zostanie poddany utylizacji.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz