Hale żelbetowe, czyli jak stworzyć punkt logistyczny na lata

Budowa porządnego centrum logistycznego to inwestycja na lata. Oddany do użytku obiekt musi być przede wszystkim trwały, żeby mógł długo służyć. Magazyn jest stale narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, jak np. długotrwałe opady śniegu, mocne podmuchy wiatru. Jeśli chcesz, by hala była wyjątkowo solidna, postaw na konstrukcje żelbetowe.

Hale żelbetowe czy stalowe. Jakie wybrać?

Magazyn można postawić zarówno w obiektach stalowych, jak i żelbetowych. Wszystko zależy od potrzeb. Hale żelbetowe, w porównaniu do stalowych, są ognioodporne. Choć stal można zabezpieczyć przed pożarem, np. nakładając specjalne ognioodporne powłoki, to nigdy nie osiągniemy takiego efektu jak w obiektach żelbetowych. Przestrzenie tego typu są również stabilniejsze konstrukcyjnie. Dodatkową przewagą żelbetowych magazynów jest duża tolerancja na drgania wywołane przez maszyny co znacznie poprawia komfort i jakość pracy.

Hale żelbetowe – zmienna pogoda im nie szkodzi

Obiekty żelbetowe wyróżniają się wyjątkową trwałością na zmienne warunki atmosferyczne. Idealnie sprawdzają się w naszym polskim klimacie. Nie szkodzą im długotrwałe opady śniegu i deszczu, silne podmuch wiatru, mrozy. Stale zachowują estetyczny wygląd, nie podlegają deformacji. Jest to bardzo istotne, kiedy planujemy budowę dużego centrum logistycznego, które w założeniu powinno być funkcjonalne i wytrzymałe.

Od pomysłu do wykonania

Hale żelbetowe, podobnie jak stalowe, wykonuje się z gotowych elementów montowanych na placu budowy. Jednak, w odróżnieniu od konstrukcji stalowych, tu trzeba użyć cięższego sprzętu budowlanego. Ponadto układanie poszczególnych komponentów wymaga bardzo dużej precyzji i doświadczenia. Trzeba przy tym rygorystycznie przestrzegać zasad BHP.

Przed rozpoczęciem budowy należy mieć gotowy projekt. Jego przygotowanie najlepiej powierzyć firmie z dużym doświadczeniem. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że nasza inwestycja będzie dobrze wykonana. Warto wybrać specjalistów, którzy mają różnorodne portfolio. Wtedy będziemy wiedzieć, że wykonanie magazynu będzie na najwyższym poziomie.

Żeby mieć gwarancje, że finalny efekt będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami można poprosić projektanta o udostępnienie wizualizacji. Wszelkie niejasności trzeba od razu omówić, gdyż na etapie projektu znacznie łatwiej wprowadzać zmiany .

Jak uzyskać pozwolenie?

Budowa nowego obiektu wiąże się z problemami natury formalnej. Najpierw trzeba wykonać projekt, później załatwić pozwolenie na budowę. To wszystko wymaga sporego nakładu czasu. Decydując się na konkretnego wykonawcę, warto zwrócić uwagę co wchodzi w skład umowy. Lepiej powierzyć inwestycje firmom, które podejmą się inwestycji kompleksowo – załatwią wszystkie sprawy formalne, zbudują hale, a na końcu oddadzą gotowy obiekt do użytku. Takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu, który możemy wykorzystać na rozwój pozostałych punktów z biznesplanu.

Źródło: artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Stalbau produkującej konstrukcje stalowe i żelbetowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz