Harajuku – tokijskie źródło japońskiej mody

Harajuku to jedna z najbardziej specyficznych dzielnic Tokio. Mekka młodzieży która szuka tu odskoczni od zuniformizowanego szkolnego życia jest jednocześnie wielką wylęgarnią najbardziej pokręconych modowych trendów. Na czym polega fenomen tego kultowego miejsca?

Reklama

Na początku muszę Wam przypomnieć, że Japonia przez wiele lat była właściwie odizolowana od tzw. świata zachodniego. Różnice kulturowe, językowe, a przede wszystkim swego rodzaju geograficzna izolacja stanowiła kulturową barierę nie do pokonania. Jak więc doszło do tego, że zwyczajna dzielnica jaką jeszcze na początku lat ’60 było Harajuku zmieniło się w tak ważny ośrodek kulturowy?

Punktem zwrotnym były igrzyska olimpijskie w roku 1964. Rzeczona dzielnica stała się centrum wioski olimpijskiej. Nagły napływ sportowców i kibiców z całego świata musiał wpłynąć na łaknących kontaktu ze światem zewnętrznym Japończyków. Igrzyska szybko się zakończyły, ale wielokulturowość którą po sobie pozostawiły zaczęła przyciągać artystów i wszelkich innych freaków. Miejsce to zaczęło być kolebką artystycznego fermentu i kuźnią nowych trendów. Dość szybko, bo już w latach ’70 zaczęło się formować coś, co dziś mogli byśmy nazwać stylem Harajuku.

Japońska cosplayDzielnica stała się miejscem weekendowych spotkać młodzieży szkolnej. Nastolatki znudzone mundurkami do noszenia których zobligowani byli na co dzień ubierali totalnie odjechane stroje inspirowane postaciami z japońskiej popkultury. Równolegle zaczęły powstawać liczne butiki oferujące cały przekrój japońskiej mody. Biżuteria japan style (popularna również w Europie) sąsiadowała z sukienkami dla lolit, a obok można było kupić drogie designerskie ciuchy.

Zyskująca na popularności dzielnica straciła niestety wiele ze swojej spontaniczności. Cosplay czyli przebieranie się postaci z japońskiej popkultury stało się ogromną gałęzią biznesu. Ceny stroi w specjalistycznych sklepach sięgają kilkuset dolarów. Istnieją nawet specjalistyczne czasopisma zajmujące się wyłącznie tą tematyką.

O potędze tego co powstało w Harajaku świadczyć może to, że tamtejsza moda znajduje swoich naśladowców w Polsce. Oczywiście nigdy nie będzie to coś powszechnego na polskich ulicach. Niemniej jednak coraz więcej jest miejsc w internecie gdzie polskie nastolatki (i nie tylko!) pokazują swoje stylizacje będące wariacjami na temat cosplay.

Japan style obecny jest praktycznie na całym świecie. Rozwijany na całym świecie trend urodził się w tej właśnie, jeszcze kilkadziesiąt lat temu zupełnie zwyczajnej dzielnicy Tokio.

 

Stopka autorska: Biżuteria japan style – http://www.madcatshop.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz