Hartowanie izotermiczne – patentowanie

Patentowanie jest pewnego rodzaju hartowaniem izotermicznym na górny bainit, lub nawet wyżarzaniem izotermicznym na drobny perlit, co umożliwia następnie zastosowanie do tak obrobionej cieplnie stali obróbki plastycznej na zimno. Rozróżnia się patentowanie przelotowe i zanurzeniowe.

Reklama

hartowanie izotermiczne

Patentowanie przelotowe polega na nagrzaniu drutu stalowego o zawartości od 0,35 do 1,0 % węgla do temperatury austenityzacji na skutek przeciągnięcia jego przez piec nagrzany do odpowiedniej temperatury ( 900-1000*C ), po czym po wyjściu z pieca ulega on dalszemu przeciągnięciu przez ośrodek chłodzący o temperaturze, w której ma zajść przemiana izotermiczna przechłodzonego austenitu ( 450-550*C ). Oczywiście stosuje się różne ośrodki chłodzące, najczęściej ołów lub kąpiel solną. Zamiast austenityzowania w piecu stosuje się czasem nagrzewanie oporowe prądem elektrycznym, co daje ten sam efekt, jeżeli stal z której wykonano drut ogrzano do odpowiedniej temperatury.

Patentowanie zanurzeniowe polega na nagrzaniu kręgów drutu w nagrzanych piecach dla uzyskania całkowitej austenizacji, które następnie chłodzi się izotermicznie w kąpieli ołowiowej lub solnej. Otrzymana podczas patentowania struktura wpływa na zwiększenie wytrzymałości drutu na rozciąganie. Wytrzymałość ta jest następnie znacznie powiększona przez zastosowanie do tak obrobionego drutu obróbki plastycznej na zimno ( przez zgniot ). W ten sposób patentowane druty stalowe uzyskują wytrzymałość na rozciąganie dochodzącą nawet do 360 kG/mm² i wyżej.

Stopka autorska: stal – http://www.alfa-tech.com.pl/oferta.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.2/10 (liczba ocen: 12)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz