Hinduskie stroje ludowe

W raz z rozwojem transportu, bariery między krajami powoli się zacierają. Hindusi pomimo szybkiego rozwoju technologicznego Indii, nadal mocno przywiązani są do swojej tradycji i folkloru. Wyrażają to szczególnie w  swoim ubiorze, który jest niezmienny od wieków.

Reklama

Indyjskie stroje ludowe, charakteryzują się jasnymi, żywymi barwami. Szczególnie stroje kobiece ozdabiane są licznymi paciorkami, haftami, rysunkami czy wzorami. Piękno i różnorodność strojów indyjskich zapierają dech w piersiach i sprawiają, że długo po powrocie z Indii jesteśmy pod ich wrażeniem.

Praktycznie w każdym regionie Indii, mamy możliwość zakupienia tradycyjnego stroju.  Najbardziej znanym a zarazem najpopularniejszym strojem hinduskim jest damskie sari. Jest to jedwabny lub bawełniany materiał o szerokości 1 metra. Jego długość, w zależności od stylu drapowania wynosi od 5 do 10 metrów.  Najbardziej powszechnym stylem drapowania jest nivi style. Sari zakładane jest na halkę, którą w zależności od regionu nazywa się ghagra, lehenga, pavada lub pavadaia. Sari noszone jest również krótką bluzeczką zwaną choli. Największym powodzeniem cieszą się sari pochodzące ze znajdującego się na północy miasta Waranasi lub leżącego na południu Kanchipuramu. Wśród turystów dużą popularnością cieszą się sari sprzedawane w turystycznym regionie Goa. Natomiast w położonym na północy Radżasthanie oprócz tradycyjnych strojów, możemy zakupić zuti, czyli buciki zakończone szpicem.

Popularnym strojem zarówno wśród młodych hindusek jak i muzułmanek jest kameez. Jest to długa, luźna tunika, którą zakłada się na szerokie spodnie. Strój ten jest wygodny i tani, ale przede wszystkim jest to strój skromy a więc i odpowiedni zwłaszcza dla muzułmanek.  Często do kameez zakłada się dupattę, która dobierana jest do tuniki pod względem wzorów i kolorystyki.  Dupatta to długi kawałek materiału przypominający szal. Owija się ją wokół szyi, tak aby końce luźno opadały na plecy. Muzułmanki dupattę używają również do zasłaniania twarzy. Nieco mniej popularne są churidary, spodnie nieco węższe od szarawarów, ściśle opinające biodra, uda i kostki. Do churidarów zakłada się najczęściej kurtę, jest to koszula ze stójką lub bez kołnierza. Na stopy zakłada się sandały na niskim obcasie z odkrytymi palcami.

Mężczyźni w przeciwieństwie do kobiet, które nadal są wierne tradycji, zdecydowanie wybierają zachodnie koszule i spodnie. Zdarza się jednak, że na południu spotkamy Hindusa ubranego w dhoti, jest to biały luźny strój, opinany w pasie.  Podobnym rodzajem męskiego stroju jest lungi, w przeciwieństwie do dhoti jest on bardziej kolorowy.  W Kerali mężczyźni noszą jedną z odmian lungi nazywaną mundu.

Różnice kulturowe między Indiami a Europą są ogromne mimo to Indie są coraz chętniej odwiedzane przez turystów ze Starego Kontynentu. Hinduski strój ludowy skutecznie przetrwał próbę czasu i dziś cieszy oczy, turystów z każdego zakamarka globu. Przywiązanie Hindusów, do tradycji jest silne nie tylko w sferze ubioru. W Indiach bardzo mocno ukorzeniona jest tamtejsza filozofia karmy i dharmy. Nadal często zdarzają się tam małżeństwa aranżowane.

Stopka autorska: stroje ludowe – http://www.polskatradycja.pl/folklor-regionalny/stroje-ludowe.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.6/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz