Historia damskiej bielizny

Bielizna od wieków była istotną częścią garderoby każdej kobiety. Na przestrzeni wieków zmieniały się jej kroje i tkaniny, z których była szyta.

Reklama

bieliznaWeźmy na przykład majtki. Ich historia jest niezwykle burzliwa. Pierwsze, czyli tak zwane pantalony zostały stworzone nie po to by chronić intymne części kobiecego ciała, ale raczej zapewnić komfort podczas jazdy konnej ich pomysłodawczyni, Katarzynie Medycejskiej. Nie były one jednak przyjęte entuzjastycznie przez panie. W pewnym momencie były raczej kojarzone z domami publicznymi, gdyż kurtyzany nosiły pantalony, których nogawki sięgały do kolan, po to aby wzbudzić zainteresowanie wśród mężczyzn. Z czasem jednak ta sytuacja zaczęła ulegać zmianie i w XIX wieku bielizna „wkroczyła na salony” angielskie, aczkolwiek w zupełnie innym wydaniu niż na przykład w dzisiejszych czasach, albowiem wspomniane pantalony nie sięgały już kolan ale do kostek.

Co ciekawe dokładnie w tym samym czasie, ale w Paryżu majtki były zgoła inne. Rozpropagowały je tancerki kankana, które nie tylko pokazywały bieliznę, ale też i zgrabne uda, więc musiały mieć odpowiednio wykrojone majteczki, można się nawet pokusić o stwierdzenie iż nie różniły się wiele od tych jakie są modne w dzisiejszych czasach. Dopiero po I wojnie światowej tego typu bielizna stała się powszechnie stosowana, a to głównie ze względu na zmieniającą się modę i coraz krótsze sukienki.

Równie burzliwa jest historia biustonoszy.

Już Spartanki korzystały z czegoś na kształt, można by powiedzieć stanika sportowego. Nosiły one opaski zwane „apodesmos” bądź „mastodeton”, których pomysłodawcami byli prawdopodobnie mężczyźni. Chodziło o to, aby upodobnić kobiecą sylwetkę do męskiej poprzez spłaszczenie biustu. Od XVI wieku aż przez kolejne cztery stulecia kobiety były poniekąd zniewolone przez gorsety. Jako że panowała wówczas moda na tak zwaną talię osy gorsety te były strasznie ciasne i sztywne, niczym pancerz. Nie było to rozwiązanie korzystne dla kobiecego zdrowia. Pomijając już omdlenia związane z niedotlenieniem, to ówczesne gorsety deformowały żebra i uciskały też narządy wewnętrzne. Pierwszy biustonosz powstał w 1859 roku i był to jedwab naciągnięty na drut.

Nie cieszył się on jednak zainteresowaniem kobiet, gdyż był po prostu niewygodny. W 1889 roku gorseciarka z Francji opracowała model biustonosza składającego się z dwóch części, na dole był gorset, a na górze coś na kształt kaftanika z dwiema oddzielnymi miseczkami, co podtrzymywało biust. Od 1905 roku ową górną część można było nabyć oddzielnie.
Pierwsze biustonosze push-up powstały w 1948 roku, a z kolei latach pięćdziesiątych za sprawą aktorki Brigitte Bardot popularne się stały staniki typu bardotka, czyli takie, które są usztywnione i mocno wycięte z góry.

Obecnie bielizna jest integralną częścią kobiecej garderoby, choć były i takie czasy kiedy palono staniki będące wtedy symbolem zniewolenia.

Stopka autorska: bielizna erotyczna

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz