Krótka historia fotografii

Historia fotografii sięga 1826 r., kiedy to Francuz J. N. Niepce wykonał „obraz namalowany światłem słonecznym”, przedstawiający widok z okna jego pracowni. Ale za umowną datę narodzin fotografii uważa się dzień 19. sierpnia 1839 r. W tym dniu Daguerre przedstawił swój wynalazek światu i nazwał go dagerotypią.

Reklama

Fotografia ślubnaUlubionym motywem fotografii były początkowo krajobrazy, a następnie portrety. Począwszy od Napoleona III w roku 1859, znane i mniej znane osoby starały się uwiecznić swoją podobiznę. Wraz z upływem lat, zmieniała się nie tylko technika, ale i sposób widzenia obiektu fotografowanego. Jednakże zawsze realistyczna, nieupiększona fotografia (na przykład przy fotoreportażach), przeplatała się z wykonywaniem zdjęć specjalnie komponowanych, „wyreżyserowanych”.

Jednym z obszarów, którym zajmuje się utrwalanie rzeczywistości, jest fotografia ślubna. Tę ważną uroczystość ludzie pragnęli sobie przypominać, powracać do niej, stąd zainteresowanie i rozwój tej dziedziny. Ciekawą rzeczą w XIX były tak zwane monidła, to znaczy portrety malowane na podstawie zdjęcia ślubnego. Popularność zdobyły wśród mniej zamożnego społeczeństwa, jako alternatywa dla prawdziwego portretu, zdecydowanie droższego. Monidła, zazwyczaj czarno – białe, charakteryzowały się podkolorowaniem na czerwono ust i na lazurowo – niebiesko oczu oraz retuszowaniem wszystkiego, co nie było doskonałe.

Dzisiaj fotografia ślubna rozwinęła skrzydła. Zdecydowanie zmierza w kierunku fotografii artystycznej. Zależnie od naszych decyzji, może upamiętnić już czasy narzeczeńskie, a więc przygotowania przedślubne, wieczór panieński i kawalerski, szczegółowy reportaż z samego dnia ślubu, a następnie z ceremonii, no i wesela. Najczęściej też para młoda decyduje się na sesję zdjęciową w plenerze lub w atelier. Niekiedy odbywa się ona przed ślubem, czasem tuż po, a bywa, że i kilka dni później. Zdjęcia podczas sesji można wielokrotnie powtarzać, natomiast podczas uroczystości liczy się refleks, przy równoczesnej ogromnej dyskrecji działania, aby nie zaburzać nastroju i uroku wydarzenia. Dlatego też wybór fotografa jest ważną decyzją, a sprawdzony profesjonalizm pracowników sprawą niebagatelną.

W dobie fotografii cyfrowej, wydaje się, że posiadanie pamiątki ze ślubu w postaci nawet setek zdjęć, nie jest rzeczą trudną. Weźmy jednak pod uwagę, żeby mieć nie tylko płytki do odtwarzania, ale zadbajmy też o tradycyjne zdjęcia do albumu. Pamiętajmy też, że miłym upominkiem dla bliskich, będą odbitki uwieczniające ich udział w wydarzeniach tego radosnego dnia.

Zdjęcia utrwalają historię. Także naszą. Naszego życia, naszych postanowień, zmian, jakie się dokonują w nas i wokół nas. Po iluś latach dzieci, które się pojawią na świecie, odkrywać będą swoje korzenie w podjętych przez nas decyzjach, które zaowocowały między innymi ich narodzinami. Piękno fotografii odzwierciedli piękno chwil, pielęgnowanych dla poczucia własnego szczęścia.

Stopka autorska: fotografia ślubna – http://www.e-narzeczeni.pl/katalog-firm/fotografia

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz