I ty możesz zostać ratownikiem

Czy potrafiłbyś się zachować w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia? Jeśli tak, to doskonale, ale jeśli masz wątpliwości to zastanów się co wiesz na temat udzielania pierwszej pomocy – umiejętności niezwykle przydatnej, wręcz koniecznej a jednak przez wiele osób niedocenianej. No bo przecież kogo to właściwie obchodzi? Oczywiście mam nadzieję, że nikt tak nie myśli.

Reklama

Z ratownictwem spotykamy się już w szkołach, gdzie na PO nauczyciele uczą podstaw, jednak ta wiedza bardzo szybko ulega zapomnieniu i po kilku latach nie pamiętamy już nic, albo bardzo niewiele. Dlatego najlepszym sposobem na odświeżenie pamięci są kursy pierwszej pomocy, które prowadzą doświadczeni ratownicy medyczni. Na ich wiedzy i umiejętnościach można stuprocentowo polegać.

Każdy człowiek powinien choć raz w życiu przejść szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej i to nie tylko w szkole czy na kursach z prawo jazdy. Taki pełny trwający kilkanaście do kilkudziesięciu godzin, z teorią i praktyką, podczas której nauczy się zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zaopatrywania ran, złamań, pomocy w nagłych przypadkach, będzie miał możliwość przećwiczyć na fantomach jak się reanimuje, dowie się co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy i jak jej prawidłowo używać.

Takie sytuacje to nie fikcja, tylko codzienność, która może spotkać cię w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego zawsze należy być przygotowanym na najgorsze. To naprawdę bardzo proste zadbać o bezpieczeństwo własne i poszkodowanego, zadzwonić pod numer alarmowy 999 lub 112, wezwać pogotowie ratunkowe i w razie konieczności prowadzić czynności ratownicze do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. Czasami wystarczy tylko wsparcie psychologiczne dla poszkodowanego, a czasami trzeba wykorzystać wszystkie nabyte umiejętności.

Nawet jeśli już przeszedłeś taki kurs, nie zaszkodzi odświeżyć wiadomości. Pamiętaj, że ludzie życie jest najważniejsze i bywają sytuacje, gdzie tylko Ty możesz pomóc. To może być ktoś z twojej rodziny, sąsiadów, znajomych, albo ktoś kogo wcale nie znasz. Przeszedłbyś obojętnie obok leżącego na ulicy i umierającego człowieka? To kiedyś możesz być równie dobrze Ty.

Umiejętność udzielania pomocy jest chyba najważniejszą próbą człowieczeństwa. My jako jedyne istoty na tym świecie jesteśmy zdolni do ratowania życia. Dlatego nie czekaj, znajdź odpowiadający ci kurs w twojej okolicy i zostań ratownikiem.

Stopka autorska: kursy pierwszej pomocy – http://www.naratunek.net

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz