Ile kosztuje fotowoltaika i czy jest opłacalna?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się nieustanną popularnością. Ostatnie miesiące przed zmianą przepisów dotyczących rozliczania wyprodukowanych nadwyżek sprawiają, że firmy zajmujące się ich zakładaniem przeżywają prawdziwe oblężenie. Czy panele słoneczne są opłacalne? Ile kosztuje montaż fotowoltaiki na dachu?

Dlaczego warto zainwestować fotowoltaikę?

Fotowoltaika instalowana na dachu, elewacji lub specjalnej platformie jest w stanie pokryć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Odpowiednio skonfigurowana instalacja niemal całkowicie uniezależnia nas od ciągle rosnących cen prądu.

Biorąc pod uwagę dotacje, z których można skorzystać podczas zakładania fotowoltaiki, wydaje się, że jest to rozwiązanie warte uwagi. Zapewnia nie tylko darmowy prąd, ale także korzystnie wpływa na środowisko.

Panele słoneczne są praktycznie bezobsługowe i bardzo rzadko ulegają awariom. Można je instalować zarówno na dachach skośnych, płaskich, elewacji jak i gruncie. To wszystko sprawia, że mając trochę wolnego kapitału, warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki. To doskonała forma inwestycji, która zwróci się w kilka lat, a później zacznie zarabiać.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Na cenę paneli słonecznych wraz z akcesoriami ma wpływ miejsce montażu i moc instalacji. Zdecydowanie najmniej zapłacimy za montaż paneli na dachach skośnych. W przypadku instalacji wolnostojącej dodatkowym kosztem będzie specjalna platforma, która zapewni stabilne usadowienie całej instalacji.

Trudno oszacować zapotrzebowanie na prąd uwzględniając wyłącznie powierzchnię domu. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy mamy dom o powierzchni 100, czy 150 metrów. Głównym czynnikiem, na którym należy się skupić, jest aktualne zużycie energii elektrycznej powiększone o ewentualnie zakupione urządzenia takie jak np. klimatyzacja. Należy zapoznać się z ostatnim rachunkiem za prąd i znaleźć rubrykę, w której widnieje informacja o tym, ile prądu zużyliśmy w ostatnim roku. Ta wartość pokaże nam jaka moc paneli pokryje nasze zapotrzebowanie.

Warto jednak przewymiarować każdą instalację, bo wedle obecnych zasad energia, której nie zużywamy, może być odebrana z sieci przez okrągły rok. Kosztem, jaki ponosimy za jej magazynowanie, jest 20% odbierane przez zakład energetyczny. Powiększenie o 20-30% naszego zeszłorocznego zużycia powinno zapewnić nam stały dostęp do darmowego prądu przez okrągły rok.

Orientacyjny koszt montażu fotowoltaiki o mocy 4 kW to ok. 19-25 tys. zł. Można przyjąć, że taka moc zapewni darmowy dostęp do prądu dla rodziny, która zużywa około 3500 kWh energii elektrycznej rocznie.

W jaki sposób instaluje się panele słoneczne i jakie oszczędności mogą nam zapewnić?

Istnieje kilka sposobów montażu fotowoltaiki, wiele zależy od miejsca instalacji. Inaczej zakłada się panele na dachu skośnym a inaczej na dachu płaskim. Całkiem odmienny montaż mamy natomiast w sytuacji, gdy panele montowane są na coraz popularniejszych platformach autobox.

Najczęściej instaluje się panele na dachach skośnych, których połacie zwrócone są w kierunku południowym. Instalacja polega na zamontowaniu specjalnych mocowań, do których przytwierdzane są aluminiowe belki. To właśnie na nich montowane są panele słoneczne, które przesyłają prąd zmienny do inwertera. To zainstalowane w domu urządzenie przetwarza prąd zmienny w stały, z którego możemy korzystać w naszej domowej sieci.

Pomimo tego, że montaż paneli słonecznych nie jest tani, warto go rozważyć, bo czas potrzebny do zwrotu takiej inwestycji wynosi tylko 6-8 lat.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz