Ile trwa sprzedaż mieszkania?

Kupno mieszkania, zwłaszcza tego pierwszego własnego, do najłatwiejszych decyzji nie należy. Brane pod uwagę jest przecież wiele aspektów. Wbrew pozorom równie kłopotliwe co kupno, jest także sprzedaż mieszkania.

Reklama

sprzedaż domuNa rynku ofert mieszkań na sprzedaż nie brakuje. Niektóre z nich wystawione na sprzedaż zostały już dawno temu. Dlaczego wciąż są dostępne? Dużo zależy także od tego, jakie jest to mieszkanie. Przy kupnie mieszkania ludzie najczęściej biorą pod uwagę cenę, oraz metraż.

Sprzedaż mieszkania w cenie około 190 tys. zł trwa zazwyczaj nieco ponad 100 dni. Podobnie jest w przypadku mieszkań o cenie 200-300 tys zł. Lokale o wartości przekraczającej 500 tys. zł to najtrudniejsze mieszkania na sprzedaż. We Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i Warszawie przeciętny czas sprzedaży takiego mieszkania trwał ponad 300 dni.

Przyjmując za kryterium wielkość mieszkania, najszybciej nabywców znaleźć można na mieszkania o małym metrażu. Oczywiście związane jest to także z tym, że są to po prostu tańsze mieszkania. Średni czas sprzedaży kawalerki to koło 100 dni, mieszkania dwupokojowego około 120 dni, natomiast na sprzedaż mieszkania trzypokojowego czekać trzeba czasami pół roku. Najgorzej jest z mieszkaniami czteropokojowymi gdyż na transakcję trzeba poczekać ponad 7 miesięcy.

Na sprzedaż dużego mieszkania często największy wpływ ma jego cena ogólna. Choć cena za metr jest często niższa niż w przypadku mieszkań mniejszych, całe mieszkanie wychodzi drogo. Nie ma się więc co dziwić, że na sprzedaż takiego mieszkania, trzeba czekać tak długo. Drugim powodem jest także fakt, że dzisiejszy model rodziny to raczej model 2+1, więc duże mieszkania po prostu nie są ludziom potrzebne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że im większe mieszkanie tym wyższe koszty jego utrzymania.

Podobnie kształtuje się sytuacja na rynku pierwotnym. Deweloperom o wiele łatwiej jest sprzedać mieszkanie małe. Niestety, niektóre projekty osiedli czy inwestycji deweloperskich powstawały w czasie gdy nabywcy mieli potrzeby zupełnie inne. W związku z tym zdarzają się duże mieszkania wybudowane dwa lata temu, które wciąż czekają sprzedaż.

Stopka autorska: mieszkania na sprzedaż. We Wrocławiu – http://www.verson.pl/mieszkania/wroclaw

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz