Indukcja czy gaz? Jaka kuchnia jest bardziej oszczędna?

Indukcja czy gaz? To pytanie, które zadawało sobie w ostatnich latach tysiące rodzin wyposażających swoje nowe kuchnie. O ile kilka lat temu znacznie oszczędniejsze były kuchnie gazowe, o tyle dziś możemy mówić o znacznym zmniejszeniu różnicy w kosztach pomiędzy płytami indukcyjnymi a popularnymi „gazówkami”.

Reklama

Kupno kuchni i wyposażenia

Największym kosztem w pierwszym roku użytkowania kuchni jest z pewnością sam zakup kuchenki i wyposażenia do niej. Jeszcze kilka lat temu płyty indukcyjne odstraszały wysoką ceną i koniecznością zakupienia specjalnych garnków do indukcji (tzw. garnków ferromagnetycznych). Dziś na szczęście producenci zestawów naczyń idą nam na rękę, produkując garnki nadające się do wszystkich typów kuchenek. Zatem inwestycja jednorazowa i na lata.

Koszt samych płyt indukcyjnych zmalał do tego poziomu, że możemy dziś porównywać ceny kuchenek gazowych do kuchni indukcyjnych w tej samej linii produktowej.

Co z kosztami eksploatacji? Gaz ciągle tańszy?

indukcja czy gazGaz, jako paliwo do kuchni ciągle pozostaje minimalnie tańszy od prądu (szczególnie, jeśli korzystamy z licznika jedno-taryfowego). W Polsce większość gospodarstw pozostaje w taryfie G11, czyli tej nierozróżniającej nocy i dnia pod względem kosztu energii.

Niezależnie od tego, kuchnie indukcyjne mają jedną, ważną przewagę nad „gazówkami”. Jest to wydajność energetyczna kuchni. Kuchenka gazowa traci podczas gotowania około połowy wytworzonej energii. Oznacza to tyle, że płacimy podwójnie za ciepło wytworzone do zagrzania naszego obiadu.

Indukcja natomiast pozwala na prawie bezstratne gotowanie (zdolność kuchni indukcyjnej to około 95%- zależnie od modelu). Zatem nawet jeśli gaz jest nieco tańszy, warto korzystać z indukcji, gdyż w ogólnym rozrachunku wydamy mniej gotując na nowoczesnych kuchniach.

Naprawy. Czy indukcja szybciej się psuje?

Faktem pozostaje jednak kwestia eksploatacji, serwisowania i ewentualnych napraw sprzętu. Kuchnie gazowe wciąż pozostają konstrukcjami bezawaryjnymi i bardzo łatwymi w naprawie. Jednak jeśli dobrze przemyślimy zakup kuchni indukcyjnej, będzie nam ona służyła latami.

O czym warto pamiętać? Przede wszystkim zastanówmy się, czy warto oszczędzać na marce sprzętu. Popularne azjatyckie kuchenki nie dorównują niestety kuchniom hiszpańskim, czy niemieckim.

Oprócz wyboru marki płyty indukcyjnej pomyślmy tez o dokupieniu gwarancji dodatkowej, która zabezpieczy nas przed niespodziewanymi naprawami po upływie standardowego okresu 24- miesięcznej gwarancji.

Stopka autorska: garnków do indukcji – http://plyta-indukcyjna.pl/garnki-indukcyjne