Instalacje wodociągowe w domach

Instalacja wodno-kanalizacyjna to niezwykle istotny element domu. Jeszcze 20 czy 30 lat temu ludzie na wsi byli zmuszeni korzystać z własnej studni, obecnie nikt nie wyobraża sobie wyciągać kilka czy kilkanaście wiader wody po to żeby się wykąpać.

Reklama

Instalacja wodociągowa musi być przede wszystkim trwała – każdy najmniejszy przeciek będzie sporym problemem, nie tylko ze względu na ewentualne zniszczenia („zalanie domu”), lecz także z powodu trudności z wyeliminowaniem danej usterki. Jak zabrać się za taka instalację i komu ewentualnie zlecić jej montaż ?

Absolutne podstawy

Pierwszym elementem któremu będziemy musieli się dokładnie przyjrzeć jest dokumentacja naszego domu – w niej znajdziemy standardowe rozwiązanie instalacji wodociągowej w naszym domu. Oczywiście nie musimy wszystkiego robić dokładnie tak jak jest to w projekcie – rozwiązań jest wiele, a niektórzy projektanci korzystają tylko z jednego sprawdzonego przez siebie. My możemy skorzystać z jednego z wielu pomysłów dostępnych na rynku – trzeba tylko wcześniej dobrze to zaplanować.

Łazienka - czym by była bez instalacji wodnej ?

Czym kierować się przy wyborze instalatora i materiałów użytych do stworzenia instalacji wodnej ? Na pierwszym miejscu należy stawiać na trwałość i szczelność instalacji. Jak już wcześniej napisałem – nie będziemy mieli dostępu do instalacji.

Rury

Tego elementu potrzeba będzie zdecydowanie najwięcej. Rury którymi płynie woda w naszych domach sprawdzane są przez PZH i muszą posiadać specjalny atest – zagwarantuje nam to niezmieniony smak, zapach i barwę wody. Rury produkowane są z mieszanką aluminium z polietylenem, miedzi i materiałów sztucznych.

Rury wielowarstwowe

To pierwszy wymieniony wyżej typ rur. Produkowane są z warstw aluminium i polietylenu. Dzięki takiej mieszance surowców rury te cechują się stabilnością i twardością, co ma bezpośredni wpływ na montaż tego typu rury. Materiał ten można formować – wyginać.

Rury miedziane

Stosowane najczęściej. Ich głównymi zaletami są odporność na korozje i trwałość. Dzięki gładkim powierzchniom znajdującym się we wnętrzu rury nie osiada na nich kamień – nie są więc podatne na zatkanie. Rury miedziane mogą być sztywne lub miękkie które sprzedaje się w rolkach. Jedyną wadą rur miedzianych to podatność na utlenianie w przypadku gdy woda jest miękka i zawiera sporo dwutlenku węgla.

Rury z tworzyw sztucznych

Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych rury te są lekkie i łatwe w montażu. Dzięki różnym mieszankom tworzyw – produkty te mogą być odporne na bardzo niską lub bardzo wysoką temperaturę. Są one tanie i dzięki temu, że ich montaż jest stosunkowo łatwy to u instalatora zostawimy mniej pieniędzy.

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Podsumowując

Temat instalacji wodno-kanalizacyjnych jest ogromny i w tym artykule został tylko „liźnięty”. Pokazaliśmy na co szczególnie trzeba zwracać uwagę. Bardzo rzadko ludzie decydują się samemu montować tą instalacje, raczej korzystają z firm oferujących prace budowlane czy usługi remontowe. W kolejnym artykule z tego cyklu przyjrzymy się elementom uzupełniającym w instalacji oraz możliwym sposobom montażu.

Stopka autorska: usługi remontowe – http://www.remont-mieszkania.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz