Jak budować dom, by uniknąć kosztownych poprawek?

Na etapie budowy domu, a nawet projektu, warto zadbać o jak najdokładniejsze i najlepsze wykonanie prac. Dzięki temu oszczędzamy sobie konieczności późniejszych poprawek i kolejnych (zbędnych) wydatków. Poniżej przeczytasz o kilku ważnych elementach budowy, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Reklama

łopataNa początku warto wspomnieć, że domy drewniane letniskowe i domy drewniane z bali są szczególną grupą ponieważ technologia ich budowy jest jeszcze mało popularna. Dlatego, jeśli myślisz o takim domu, to szczególnie zadbaj o jakość ekipy, która będzie zajmować się budową.

Jaka powinna być odpowiednia wysokość pomieszczeń, drzwi i okien. To też znajdziesz w projekcie, ale co jeśli planujesz na przykład podwieszany sufit? Czy ta wysokość nadal będzie komfortowa? Jaką planujesz mieć podłogę – czy ona też może obniżyć pomieszczenie? Wysokość pomieszczenia wiąże się z wysokością okien i drzwi – czy zmniejszenie wysokości wpłynie na nie? Pamiętaj, że w projekcie masz podane wymiary drzwi i okien już po ich osadzeniu, a nie otworów do nich przeznaczonych.

Decyzja, na jakiej wysokości będzie podłoga i jakie instalację pod nią będą. Zwróć uwagę na projekt domu – na jakiej wysokości jest tam osadzona podłoga? Porównaj to z wymogami działki, na jakiej dom ma być. Może zdarzyć się tak, że po kilku latach grunt wokół budynku się podniesie (plus tak zwane osiadanie budynku), jeśli jest niezagospodarowany i może okazać się, że dom jest w zagłębieniu terenu. To oznacza na przykład spływanie wody opadowej i podlewanie budynku. Wysokość podłogi jest szczególnie istotna, gdy w okolicy są tereny podmokłe, rzeki, czy jeziora i tereny zarażone na zalewanie. Weź też pod uwagę to, jak powinna być przeprowadzona instalacja na przykład kanalizacji i elektryki oraz to, jakie ogrzewanie chcesz zamontować – tradycyjne, czy może podłogowe. Przy tej okazji dbaj też o równość wylewki pod podłogą i posadzki – ma to znaczenia do wykończenie podłogi i montowanie instalacji pod podłogowych.

Stopka autorska: domy drewniane z bali – http://www.stasiak.biz.pl/pl/budowa.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz