Jak być dobrym cieślą?

Zawód cieśli to jeden z najstarszych zawodów świata i jeden z nielicznych, który przetrwał do dziś. Do zadań cieśli należy ogólnie mówiąc obróbka drewna. Szczegółowo dotyczy to takich czynności jak: wykonanie szkieletu dachu, wykonywanie formy pod obiekty budowlane czy elementów budowlanych z drewna takich jak np. schody.

Cieślą nie może zostać każdy. Taka osoba powinna być niezwykle silna, wytrzymała na niekorzystne warunki atmosferyczne, posiadająca umiejętności manualne a także mieć dobry refleks i nie mieć lęku wysokości. Czynnikami wykluczającymi daną osobę z zawodu cieśli są wszelkie schorzenia i wady wzroku jak również różnorodne problemy związane z sercem.

Cieśla profesjonalny oprócz podstawowych narzędzi takich jak: ciesak, różnego rodzaju młotki, siekiery, piły, dłuta, strugi, narzędzia traserskie, narzędzia pomiarowe (kątowniki, kątomierze, piony), powinien posiadać wiertarkę, wiertarko – wkrętarkę, mechaniczny strug, pilarkę tarczową, frezerkę czy dłutownice łańcuchową.

Aby być dobrym profesjonalnym cieślą i osiągać wysokie zarobki nie wystarczy chcieć. Przede wszystkim trzeba zacząć od ukończenia odpowiedniego kierunku w szkole zawodowej. W Polsce istnieją szkoły zawodowe, które są ukierunkowane właśnie na ten zawód. W takich szkołach uczeń ma możliwość: nauczyć się wykonywać konstrukcje drewniane, formy i deskowania elementów konstrukcji betonowych i żelbetowych, budowy rusztowań drewnianych oraz pomostów roboczych, a także podstawowe umiejętności dotyczące napraw, renowacji i rozbiórki konstrukcji drewnianych. Zazwyczaj takie szkoły zapewniają praktyki swoim uczniom w profesjonalnych firmach budowlanych czy warsztatach montażowych, gdzie mają okazje zapoznać się bliżej z zawodem.

Osoba zajmująca się ciesielstwem powinna nieustannie pogłębiać swoją wiedzę na temat właściwości różnego rodzaju drewna, by wiedzieć do czego dany rodzaj może być wykorzystany. Ponadto powinien poszerzyć swoją wiedzę na temat informacji dotyczących różnego rodzaju środków chemicznych, które w kontakcie z drewnem go nie uszkodzą a chronią przed owadami czy grzybami.

Po ukończeniu szkoły taka osoba powinna rozszerzać swoją wiedzę poprzez różnorodne szkolenia organizowane dla cieślów, w których mają okazję zapoznać się szczegółowo z takimi tematami jak: zasady stosowania materiałów konstrukcyjnych w systemie budowlanym, zasady wykonywania zestawień materiałowych, prezentacja narzędzi pod kątem możliwości oraz bezpiecznej obsługi, montaż stropu, czy wykonanie konstrukcji dachu skośnego. Każde takie szkolenia poszerza nie tylko naszą wiedzę, lecz również jest uwiarygodnione otrzymanym certyfikatem.

Warto o tym pamiętać mając w głowie cytat Johanna Wolfganga von Goethego „Kto nie idzie do przodu, ten się cofa”.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz