Jak chętnie Polacy oddają 1% podatku?

Z roku na rok rośnie liczba oddających 1% podatku w zeznaniach rocznych PIT. Ciekawe, że ciągle jeszcze nawet połowa podatników nie zdecydowała się na przekazanie tak niewielkiej, w istocie, kwoty podatku PIT na organizacje pożytku publicznego.

Reklama

bilonCoraz więcej Polaków decyduje się na przekazanie 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. Badania wskazują, że rozliczający podatek PITy najchętniej wspierają fundacje zbierające pieniądze dla dzieci. Z zestawienia Ministerstwa Finansów wynika, że podatnicy na formularzach PIT za 2010 r. przekazali OPP 400,2 mln zł, a to daje 43 mln więcej niż przy wcześniejszym rozliczeniu PIT.

Dokładniejsze dane mówią, że przeciętny podatnik, oddając w ubiegłym roku 1% podatku, przekazał wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego średnio 39 złotych. Jeśli chodzi o liczbę osób oddających 1% podatku, to w ubiegłym roku podatkowym na ten krok zdecydowało się ponad 10 mln Polaków, co procentowo daje 38% wszystkich rozliczających PIT, czyli mniej niż połowę! Chociaż faktycznie to prawie 2 mln więcej niż rok wcześniej, więc liczba przekazujących 1% jednak rośnie.

Jeśli chodzi o organizacje najczęściej uwzględniane w zeznaniach PIT, to zdecydowanie największe fundacje, znane przede wszystkim z mediów. Daje to nieco do myślenia, jednak nie ma na co narzekać, w końcu ludzie chętniej oddają 1% podatku najlepiej im znanym organizacjom, mając pewność, że działają zgodnie z założeniami i faktycznie pomagają.

Akcja przekazania 1% podatku w rozliczeni PIT 2012 ma szansę na jeszcze większe powodzenie. Skoro z roku na rok w swój PIT numery KRS wpisuje coraz więcej podatników, jest szansa, że w PIT 2011 będzie jeszcze lepiej. Zresztą, teraz 1% podatku może przekazać szersza grupa podatników PIT: część podatku mogą oddać też rozliczający się na formularzach PIT-36L i PIT-38. Często Program do PIT 2012 też wspiera OPP. Takie aplikacje często mają listę konkretnych organizacji albo po prostu jedną fundację, dzięki temu rozwiązaniu nie da się zapomnieć o akcji 1%.

Stopka autorska: PITy – http://pity.net.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz