Jak czyścić i przechowywać soczewki kontaktowe?

Nie wszystkie soczewki muszą być oczyszczane. Po całym dniu noszenia szkieł jednodniowych można je po prostu wyrzucić do kosza. Czyszczeniu powinniśmy poddać soczewki dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz całoroczne. Odpowiednia pielęgnacja szkieł kontaktowych to podstawa i rzecz jak najbardziej konieczna. Jeśli nie zadbamy o tę kwestię, możemy mieć trudność w użytkowaniu danych szkieł kontaktowych.

Reklama

soczewka

Zanim przystąpisz do oczyszczania soczewek, umyj ręce. Dokładnie je wytrzyj, najlepiej korzystając z papierowego ręcznika (ręczniki wykonane z materiału mogą pozostawiać na dłoniach słabo widoczne lub całkowicie niewidoczne dla oczu nitki). Kolejnym krokiem jest dokładne umycie pojemniczka, w którym przechowujesz soczewki. Do tego celu użyj płynu wielofunkcyjnego. Następnie zdejmij soczewkę z jednego oka. Jeśli nie posiadasz płynu z formułą NO RUB (jeśli masz taki płyn oczyszczanie soczewek może odbywać się bez ich pocierania), używając drugiej ręki zacznij pocierać powierzchnię soczewki. Rób to, kierując palec w górę i w dół (ruchy okrężne są niewskazane, bo mogą łatwo uszkodzić soczewkę). Następnie należy to samo powtórzyć, odwracając soczewkę na drugą stronę. Na każdą ze stron należy poświęć około 30 sekund. Kolejnym etapem jest opłukanie soczewki z każdej strony, w celu pozbycia się wszystkich zanieczyszczeń.

Soczewki wielokrotnego użytku muszą być również w odpowiedni sposób przechowywane. Najlepiej do tego celu sprawdzają się specjalne pojemniki stworzone do nawilżania materiałów, z jakich tworzy się szkła. Obie komory pojemników należy wypełnić odpowiednim płynem do soczewek, zdjąć szkła i włożyć do pojemnika, uważając, by każda z soczewek była w nim w pełni zanurzona. Po włożeniu soczewek zaleca się zakręcić pojemnik. Tak przygotowane soczewki powinny leżeć w pojemniku przynajmniej cztery godziny, dlatego producenci soczewek polecają zanurzać je w preparacie przed snem.

Nie jest wskazane wlewanie płynu w większej ilości niż tyle, aby czynne substancje pokryły soczewki. Postępując w ten sposób, nie jesteśmy ekonomiczni, nie oszczędzamy płynu, który mógłby nam starczyć na dłużej.

Stopka autorska: Soczewki – http://www.bezokularow.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz