Jak dbać o obuwie zimą?

Każda elegancka kobieta i każdy elegancki mężczyzna musi wiedzieć, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja ich butów, aby zawsze wyglądały na zadbane, nowe i oczywiście czyste. Jakkolwiek w ciągu lata i wiosny nie ma z tym większych problemów, o tyle w chwili, gdy nadchodzi zima, pora przygotować cięższy arsenał do walki ze śniegiem, błotem, wodą oraz ze zmorą wszystkich przechodniów – solą drogową.

Reklama

kozakiTak jak i w przypadku normalnej pielęgnacji doskonałym sposobem zabezpieczenia obuwia zimą jest odpowiednia profilaktyka. Niestety zwykle stosowane uniwersalne impregnaty w sprayu niewiele tu pomogą, choć są cały czas konieczne, aby utrzymać kozaki w dobrym stanie. Rodzaje zabezpieczeń są różne dla danego typu obuwia – w przypadku butów skórzanych idealnie sprawdzi się pasta, w której składzie znajduje się wosk pszczeli. Skuteczne są też inne pasty powstałe na bazie wosków i tłuszczy naturalnych oraz specjalne kremy natłuszczające. Niektóre specyfiki posiadają też domieszkę fluoru, doskonale sprawdzającego się w przypadku ochrony przed wilgocią.

Uniwersalne impregnaty nadają się do każdego rodzaju obuwia, od skórzanych przez materiałowe po te tekstylne, jednak samodzielnie nie zapewnią nam skutecznej ochrony przed wyjątkowymi zimowymi warunkami. Lepiej wystrzegać się ściśle domowych sposobów na zabezpieczenie przed solą lub służącymi do jej usuwania (np. kwasek cytrynowy). O wiele bezpieczniej jest przejść się do sklepu obuwniczego lub od razu do szewca i tam zasięgnąć fachowej porady. Warto pamiętać też o tak prowizorycznych czynnościach jak regularne czyszczenie butów z kurzu, brudu, zabłoceń (np. przy użyciu wilgotnej ściereczki czy szczotki o miękkim włosiu). Wbrew pozorom dają one bardzo wiele, ponieważ w naturalny sposób chronią zewnętrzną warstwę buta przed wnikaniem w nią wilgoci czy brudu. Wilgotne i przemoczone buty należy też zawsze suszyć i nie pozostawiać ich mokrych na noc, ponieważ ulegają wtedy odkształcaniu, skóra (lub inny materiał) ulega trwałej deformacji lub nawet uszkodzeniu (łuszczy się, zagina). Buty w zimie powinny być traktowane ze szczególną troską – w końcu to one chronią nasze stopy przed zimnem.

Stopka autorska: kozaki – http://www.czasnabuty.pl/pol_m_Obuwie-Damskie_KOZAKI-104.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Fajne porady, akurat przyda się trochę wiedzy przed zimą.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz