Jak dobrać interesującą kolorystykę ścian do mieszkania

Wybór koloru ścian w mieszkaniu jest sporym dylematem. Niezależnie bowiem od ustawienia mebli oraz ich rodzaju, kolorystyka ścian mieszkania może zadecydować o ogólnym odbiorze pomieszczeń, a także samopoczuciu osób w nim przebywających.

Reklama

Paleta kolorówZ pewnością trzeba wziąć po uwagę światło w pomieszczeniach. Ilość wpadającego światła dziennego będzie miała duży wpływ na odbiór barwy ścian. Inaczej też dany odcień będzie prezentował się w zimnym, a inaczej w ciepłym świetle lampy. Warto rozważyć czemu będzie służyło dane pomieszczenie. Sprawa jest dość prosta w kuchni czy łazience – ich przeznaczenie w większości przypadków jest oczywiste. Jeśli zaś chodzi o pokoje to musimy wyraźnie określić czy będzie to sypialnia, pokój dzienny, czy pokój do pracy.

Dbając o interesujący wygląd mieszkania możemy puścić wodze fantazji i pomalować ściany na różne kolory, np. jedną bądź dwie ściany na kolor o ton ciemniejszy. Możemy też wybrać zupełnie inny odcień o intensywnym zabarwieniu, co zdecydowanie ożywi pokój. W zależności od tego jaki kolor wybierzemy, możemy optycznie zwęzić lub poszerzyć pokój, uczynić go przytulniejszym lub dodać mu trochę przestrzeni. Może to się szczególnie przydać np. w przedpokoju, gdzie z reguły nie dociera zbyt wiele światła, a których kształty nieraz zadziwiają swoją niezwykłością. Niestety z ową niezwykłością czasami nie wiadomo co zrobić, a trafny wybór koloru ścian może sprawić, że nieciekawa wnęka nabierze szczególnego wyrazu.

Zwróćmy uwagę na fakturę nakładanej farby. Bardziej porowate powierzchnie sprawiają wrażenie ciemniejszych, drobne wypustki rzucają bowiem cień. Gładkie powierzchnie natomiast rozjaśniają.

Ogólny odbiór barw we wnętrzu zależy od bardzo wielu czynników. Dobra znajomość zasad, na przykład odbijania światła od określonych pigmentów czy oddziaływania różnego rodzaju światła na odbiór nasycenia barwy, pozwoli wydobyć z kolorystyki mieszkania to, na czym zależy nam najbardziej. Nie zawsze potrafimy sobie z tym poradzić sami (choć zdarzają się oczywiście osoby, którym to wychodzi doskonale). Z pomocą może przyjść wtedy projektant wnętrz. Po poznaniu naszych gustów i oczekiwań pomoże tak dopasować kolorysty, kę ścian w poszczególnych pomieszczeniach, abyśmy czuli się w nich komfortowo i nie przeżyli rozczarowania spowodowanego nietrafionymi wyborami. Piękny żywy kolor farby z próbnika kolorów niekoniecznie będzie wyglądał tak samo atrakcyjnie na ścianie. Projektant o tym wie – my nie musimy.

Oczywiście nie trzeba wcale korzystać z fachowej pomocy, aby nasz dom wyglądał pięknie. Pamiętajmy jednak, że samodzielna gra z kolorami może dać zupełnie nieoczekiwane efekty.

Stopka autorska: projektant wnętrz – http://www.glodnistylu.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


komentarze 2

 1. avatar

  Zgadzam się z autorami. Kwestia odpowiedniego doboru kolorystyki wnętrza jest niezwykle istotna i często niesłusznie spychana na boczny tor przy jak by się zdawało ważniejszych decyzjach typu jakie meble, oświetlenie itd

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. avatar

  Niestety wiele osób zapomina i myśli że kolor to drugorzędna decyzja a to błąd!

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz