Jak dobrać łożysko ślizgowe?

Znając rodzaj obciążenia jaki będzie występować w danym mechanizmie, można w prosty sposób dobrać odpowiednie łożysko ślizgowe. Wybór należy zacząć od określenia kierunku obciążenia a następnie dobrać odpowiednie łożysko ślizgowe poprzeczne, skośne lub wzdłużne. Następnym krokiem jest sprecyzowanie, czy kierunek będzie zmienny po czym odpowiednio dobrać powierzchnie współpracujące w łożysku.

Reklama

Obciążenie promieniowe

łożyska ślizgoweJeżeli obciążenie występuje jedynie w formie promieniowej, należy dobrać łożysko ślizgowe przegubowe poprzeczne. Posiada ono dodatkowo zdolność do przenoszenia bardzo małych sił osiowych.

Obciążenie osiowe

W przypadku gdy występuje wyłącznie obciążenie osiowe, zaleca się użycie łożyska ślizgowego przegubowego wzdłużnego, które dodatkowo może przenosić nieznaczne siły promieniowe.

Obciążenia złożone

Jeżeli obciążenie jest składową dwóch typów o podobnej wartości– siły promieniowej oraz osiowej, należy zdecydować się na łożyska ślizgowe przegubowe skośne. Należy pamiętać, iż mimo przenoszenia obciążeń złożonych, mogą one występować tylko w jednym kierunku.

Obciążenia o stałym kierunku

Jeżeli obciążenie występuje tylko w jednym kierunku a powierzchnie ślizgowe ulegają nieznacznym przemieszczeniom, optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie łożyska bezobsługowego o powierzchniach stal po PTFE.

Obciążenia o zmiennym kierunku

W przypadku gdy obciążenie nie jest stałe, co uniemożliwia zastosowanie łożyska bezobsługowego, należy zastosować łożyska wymagające obsługi w których współpraca powierzchni następuje stal po stali.

Obciążenie o stałym oraz zmiennym kierunku

Jeżeli obciążenie ma charakter stało kierunkowy a po pewnym czasie staje się zmienno kierunkowe, należy zastosować łożysko specjalne, wykonane na zamówienie, najczęściej dobrane w grupie z innym łożyskiem.

Stopka autorska: łożyska ślizgowe przegubowe – http://bearing.pl/1189,lozyska-slizgowe-przegubowe.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz