Jak dobierać oświetlenie do domu – 5 zasad

Aby dobrze czuć się we własnym domu, aby był komfortowy i funkcjonalny niezwykle ważne jest prawidłowe urządzenie w nim światła. Jest pięć generalnych elementów, na które należy zwracać uwagę aranżując światło w domu, a są to: odpowiednia ilość światła, funkcjonalność zastosowany rozwiązań, energooszczędność, dopasowanie do charakteru wnętrz oraz dostosowanie do zakładanego budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na oświetlenie domu. Poniżej nieco szerzej opisujemy każdy z tych elementów.

Reklama

Zacznijmy zatem po kolei – odpowiednia ilość światła. W zależności od rodzaju pomieszczenia, czy też jego przeznaczenia, ilość światła potrzebna do jego komfortowego użytkowania może być różna. Innego rodzaju oświetlenie będziemy potrzebować do kuchni, a innego w sypialni. To pierwsze winno być jasne i przestronne, drugie stonowane, ciepłe i oświetlające tylko wybrane strefy sypialni.

Funkcjonalność wykorzystanych rozwiązań również jest niezwykle ważna. Światło ma nam służyć do wykonywania codziennych czynności i do pracy, zatem musi być odpowiednio rozwiązane. Dla przykładu – w kuchni bardzo dobrze sprawdza się oświetlenie punktowe oraz oświetlenie sufitowe, jako element pomocniczy choćby nad zlewem. W pokoju dziennym, poza światłem ogólnym, warto mieć również kinkiety lub lampy podłogowe. Oświetlenie sufitowe sprawdzi się również w jadalni, tuż nad stołem. Energooszczędność – to jest ważne szczególnie, gdy potrzebujemy dużo światła. Nie ma sensu przepłacać skoro można zastosować świetlówki energooszczędne – oszczędzimy swój portfel jak i środowisko.

Kolejna ważna rzecz to dopasowanie lamp do charakteru wnętrza. Nie wydając ani złotówki możemy w prosty sposób sprawdzić, co nam się podoba i co pasuje do pomieszczenia – wystarczy odwiedzić dowolny lepszy sklep internetowy z oświetleniem. Taki sklep internetowy z oświetleniem co najmniej będzie zawierał zdjęcia przedmiotów, a często również przykłady aranżacji. Zarazem sprawdzimy też ceny upatrzonych sprzętów i oszacujemy konieczne wydatki lub poszukamy czegoś innego, co bardziej odpowiada naszemu budżetowi.

Stopka autorska: oświetlenie sufitowe – http://www.superlights.pl/index.php?cat_id=37

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz