Jak fotografować wyścigi samochodowe – poradnik dla początkujących

Jako zawodowy fotograf planuję tym artykułem rozpocząć cykl porad dla początkujących fotografów. Na pierwszy ogień chciałbym odpowiedzieć na pytanie jak fotografować wyścigi samochodowe, aby uzyskać ciekawy efekt panoramowania.

Reklama

Poniższe zdjęcie zostało wykonane podczas zawodów Gran Tourismo Polonia 2011 na Torze Poznań

sportowy samochód

Fot. Piotr Skrzypek

Fotografowanie sportów motorowych nie należy do najprostszych i dodatkowo wymaga od fotoreportera posiadania dość wysokiej klasy sprzętu. Niezbędny jest aparat z bardzo szybkim autofokusem oraz dobrej klasy obiektyw. Kolejnym ważnym elementem jest wybór odpowiedniego miejsca z którego będziemy fotografować. Miejsce to musi być przede wszystkim bezpieczne oraz powinno pozwolić nam uchwycenie pojazdu na jednolitym tle (bez zbędnych elementów np.słup, ogrodzenie). Pole widzenia musi być na tyle szerokie, aby nie zasłaniało nam obiektu na całym odcinku jego sledzenia.

Jeżeli udało nam się znaleźć odpowiednie miejsce, przełączamy aparat w tryb manualny ustawiając czas w granicach 1/80 – 1/1200 w zależności od aktualnych warunków oświetleniowych. Tryb autofokusa ustawiamy na ciągły. Następnie namierzamy pojazd, śledzimy go w obiektywie podążając za nim obiektywem wykonując serię zdjęć. Ważne, aby fotograf całą operację wykonał płynnym ruchem, wtedy poruszający się samochód wyjdzie na zdjęciu ostry, natomiast kręcące się koła oraz tło zostanie elegancko rozmyte. Tak wykonane zdjęcie sprawia wrażenie bardzo dynamicznego.

Oczywiście, aby efekt zdjęć był zadowalający należy poćwiczyć i wyczuć szybkość poruszania obiektywem. Należy także poeksperymentować z różnymi czasami migawki aparatu, gdyż dobra ekspozycja poza warunkami oświetleniowymi zależy także od szybkości, odległości i kierunku poszurania się fotografowanych pojazdów.

Zdjęcie przedstawione jako przykład zostało wykonane na Torze Poznań aparatem Nikon D300s z obiektywem Sigma 70-200. Zdjęcie zostało wykonane „z ręki”, jednak można pomóc sobie nieco montując aparat fotograficzny na monopodzie.

Zachęcam wszystkich do ćwiczeń z panoramowaniem.

Stopka autorska: fotograf poznań

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz