Jak hotele otrzymują gwiazdki?

Szukając ofert hotelowych, najczęściej zwracamy uwagę na kategoryzację hotelu. Co prawda liczy się dla nas również jego położenie, jednak mając nieograniczony budżet i widząc dwa hotele obok siebie, wybierzemy na pewno ten, który posiada więcej gwiazdek. Dlaczego jednak gwiazdka hotelu w Polsce jest nierówna gwiazdce hotelu w Grecji?

Reklama

hotelMusimy wiedzieć, iż każdy kraj wprowadził własną kategoryzację, odnoszącą się do systemu przyznawania danej kategorii hotelowi. W praktyce może być tak, że są hotele spa, które mają na przykład małe pokoje. Z tego też powodu owe hotele spa, nie mają co liczyć na kategorię 5 gwiazdek, choćby nie wiadomo jakie miały udogodnienia. W przepisach odnośnie przyznawania gwiazdek jasno jest postawione: hotel, który chce posiadać 5 gwiazdek, musi posiadać pokoje dwuosobowe, i minimalnej powierzchni 18 metrów kwadratowych.

Oczywiście jadąc na wakacje do Grecji, czy Norwegii, spotykamy się z całkiem odmienna kategoryzacją hoteli, mimo iż skala jest identyczna. Od czego zatem zależy, że hotel mający 3 gwiazdki, zbudowany w Tromso, będzie różnił się od tego z 3 gwiazdkami w Heraklionie?

Mimo prób ujednolicenia w Europie systemów kategoryzacji, musimy wiedzieć że niemożliwością jest takie same klasyfikowanie hoteli w różnych państwach. Wynika to z kilku czynników, których głównym jest fakt, iż turyści podróżujący po świecie oczekują w różnych miejscach, czegoś innego. Zatem, jeżeli turysta pojedzie do Norwegii i będzie chciał się wykąpać w basenie, to naturalnym jest że hotel musi posiadać obiekt kryty, z uwagi na panujące tam temperatury. Z kolei jadąc na Kretę, dla turysty podstawą będzie korzystania z odkrytego basenu.

Na koniec warto abyśmy wiedzieli, że podróżując do popularnych krajów, nie będących w europie, musimy liczyć się z ich niższym standardem. Jeżeli ktoś wybiera się do Tunezji czy Egiptu, winien zdawać sobie sprawę, że tamtejszy hotel, który posiada 5 gwiazdek, będzie odpowiadał co najwyżej słabym, czterem gwiazdkom w naszego kraju. Miejmy na to baczenie, tak aby nikt, kto rezerwuje miejsca w hotelu, w Sharm el Sheikh, nie był zawiedziony, że wymarzone 5 gwiazdek jest czymś marnym.

Stopka autorska: hotele spa – http://www.zdrojowy.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz