Jak kupić wymarzone mieszkanie?

Choć na rynku panuje kryzys, ludzie martwią się o swoją pracę i coraz ciężej otrzymać kredyt – popyt na mieszkania jest zawsze. Trudne czasy skutecznie go obniżają, jednak jeśli ktoś jest w sytuacji podbramkowej i musi kupić mieszkanie, musi pamiętać o kilku ważnych elementach.

Reklama

domNajważniejszym pytaniem jakie potencjalny kupujący powinien sobie zadać jest finansowanie mieszkania. Osoby dysponujące dużą gotówką mające dobre warunki zatrudnienia i stabilną sytuację życiową nie będą miały większego problemu ze zdobyciem kredytu.

Drugim najważniejszym elementem powinien być dobór odpowiedniej powierzchni mieszkania. Jeśli planujemy założenie rodziny lub już jesteśmy na etapie jej tworzenia, to warto przemyśleć jak liczne będzie nasze potomstwo. Dla pary bez dzieci idealna będzie duża kawalerka, lub 2 pokojowe lokum.

Formalności, czyli stosy papierów

Skończyły się czasy, w których kancelaria notarialna będzie w momencie kupowania mieszkania naszym drugim domem. Obecnie wszystkie formalności u notariusza można załatwić w jeden dzień. Natomiast znacznie dłużej zajmie nam oczekiwanie na decyzję kredytową, może się okazać, że będzie to dla nas istna zapora. Warto pomyśleć o kredycie już na samym początku i szukać finansowania pod konkretne mieszkanie. W przypadku ofert developerów zazwyczaj mamy czas na kupno, za to okazje z rynku wtórnego potrafią szybko umknąć nam sprzed nosa.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Developerzy powstają jak grzyby po deszczu. Praktycznie każde miasto w Polsce z liczbą mieszkańców powyżej 50-70 tysięcy to jeden wielki plac budowy. Budowane są małe i większe inwestycje, od kilkupoziomowych bloków pojedynczych aż do ogromnych osiedli z własną infrastrukturą drogową i osiedlowymi lokalami usługowymi.

Natomiast mieszkania z rynku wtórnego często możemy kupić w atrakcyjnych cenach. Ich dodatkowym atutem jest często lokalizacja, ponieważ znajdują się np. w blokach z lat 80tych bardzo blisko centrum miasta. Dla osób lubiących klimat kamienic, stare budownictwo, np. przedwojenne jest idealnym rozwiązaniem – na tym polu prym wiedzie Kraków, gdzie takich budynków z najdziemy setki.

Stopka autorska: kancelaria notarialna – http://www.notariusz-piotrfaron.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.6/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz