Jak leczyć grzybicę stóp?

Grzybica stóp jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, która najczęściej dotyka nas podczas wakacji. Dowiedz się co należy robić, kiedy zauważymy pierwsze objawy infekcji.

Reklama

stopy

Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli zauważysz zmiany między palcami, możesz najpierw sięgnąć po leki przeciwgrzybicze bez recepty, np. dactarin, lamisilat. Jeżeli nakładając preparat, musisz dotknąć zakażonej skóry, dokładnie umyj ręce. Preparaty przeciwgrzybicze możesz też stosować profilaktycznie, gdy mocno pocą Ci się stopy lub chodzisz na basen czy siłownię.

Jeżeli po tygodniu domowej kuracji zmiany między palcami się nie goją lub wystąpią na innych częściach stóp, idź do dermatologa. Po wykonaniu badań lekarz zaleci ci silniejsze maści lub tabletki.

Gdy grzybica objęła paznokcie, musisz uzbroić się w cierpliwość. Leczenie będzie trwać kilka miesięcy, a czasem nawet pół roku, dopóki paznokieć nie odrośnie i zakażona część nie zostanie całkowicie usunięta. Najczęściej leczenie grzybicy paznokci polega na stosowaniu leków doustnych lub miejscowych. Te pierwsze podaje się tzw. pulsami. Pacjent zażywa je przez tydzień w miesiącu przez kilka kolejnych miesięcy. Niestety, leki te mają działania uboczne. Mogą uszkadzać wątrobę lub mięsień sercowy. Bezpieczniejsze są leki miejscowe, choć mają słabsze działanie. Leczenie polega na nakładaniu na paznokcie lakieru ze środkiem przeciwgrzybiczym. Stosuje się go 2 razy w tygodniu.

Nie zawsze można rozpoznać grzybicę na podstawie wyglądu zmian na skórze. Aby temu zapobiec warto profilaktycznie po spędzonych, zwłaszcza nad wodą wakacjach udać się do lekarza, aby on swoim fachowym okiem obejrzał stopy, lub skierował nas na badania laboratoryjne.

Stopka autorska: leczenie grzybicy paznokc – http://www.grzybicapaznokci.info/leczenie.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Komentowanie zamknięte.