Jak ocenić, czy bank oferuje nam tani kredyt hipoteczny?

Przy stosunkowo dobrych zarobkach oczywiste jest, że decydujemy się na zakup własnego mieszkania, czasem wybierając od razu opcję większej nieruchomości, czyli budowę lub zakup domu. Banki dosyć chętnie oferują kredyty hipoteczne, gdy zabezpieczeniem ma być kredytowana nieruchomość, coraz większą jednak wagę przywiązują również do zdolności kredytowej. Mając odpowiednio dobrą historię kredytową i wysokie zarobki nie musimy się o to martwić, pozostaje tylko wybór taniej oferty kredytu hipotecznego.

Reklama

Tylko jak ocenić, że oferowany przez bank kredyt to właśnie tani kredyt hipoteczny, spełniający nasze oczekiwania pod względem ogólnego kosztu kredytowania? Kredyt na zakup nieruchomości to zobowiązanie finansowe na wiele lat, tym bardziej warto się upewnić, że wybieramy odpowiednią ofertę, a nasza decyzja jest przemyślana. Banki poza nominalnym oprocentowaniem z reguły doliczają szereg innych kosztów, które czasem mogą znacząco podnieść całkowite oprocentowanie i ogólny koszt naszego zobowiązania. Warto przygotować się do rozmowy z doradcą bankowym, który przedstawi nam ofertę kredytowania, by nie zaskoczyły nas dodatkowe opłaty.

Doliczone koszty mogą się pojawić w postaci nie tylko obowiązkowej marży bankowej, ale i ubezpieczenia nieruchomości lub wnioskodawcy, a w przypadku kredytu walutowego tak zwanego spreadu walutowego, który może nie być dla kredytobiorcy korzystny. Ważne są również zapisy w umowie kredytowej odnośnie ewentualnego przewalutowania lub wcześniejszej spłaty kredytu. Jeśli bank nie zastrzeże, że pobiera za takie czynności dodatkową opłatę, możemy uznać, że w przypadku chęci zmian w kredycie nie poniesiemy dodatkowych kosztów podnoszących wartość kredytu.

Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę przy zawieraniu umowy kredytowej, która pozwoli nam stać się właścicielami nieruchomości? Przede wszystkim na rzeczywiste oprocentowanie, czyli uwzględniające wszystkie dodatkowe koszty, jak marża bankowa i ubezpieczenia. Istotna jest również prowizja banku, czasem instytucje finansowe z niej rezygnują w ramach promocji, z której na pewno warto skorzystać, by zaoszczędzić na kosztach kredytu. Dobrze podjęta decyzja odnośnie wyboru oferty kredytu hipotecznego to w końcu oszczędności przez wiele lat spłacania rat kredytu, warto tego dopilnować.

Stopka autorska: tani kredyt hipoteczny – http://www.bankbroker.pl/kredyt-mieszkaniowy/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz