Jak oszczędzać wodę?

czysta wodaKażdy człowiek pobiera ogromne ilości wody codziennie, podczas typowych czynności. Ile konkretnie? W normalnym gospodarstwie domowym pojedyncza osoba zużywa średnio 150 L wody dziennie. Większość z tej puli przeznaczone jest na spłukiwanie miski klozetowej – jest to około 40 litrów. Co ciekawe, woda z toalety jest tak na prawdę oczyszczona i nadaje się do spożycia. Jeszcze więcej zużywane jest na naszą higienę osobistą – prysznic, mycie rąk, golenie i inne tym podobne czynności. Na to potrzebujemy aż 50 litrów. Na pozostałe rzeczy schodzi równie dużo, na np. zmywanie zużywamy około 12 litrów, cele spożywcze to około 5 no i zostaje równie wiele innych czynności jak mycie samochodu, porządki czy podlewanie. Wbrew pozorom 150 litrów to nie jest zawyżona średnia. Jak widać powyżej, jest wiele czynności, które nie wymagają kompletnie odflitrowanej wody, która może być zastpiona przez zwykłą deszczówkę.

Reklama

Jak zaoszczędzić?

Przy planowaniu większego rodzinnego domu, z dużym ogrodem i parą dzieci opłacalne już się stają dodatkowe instalacje, zwłaszcza, że z każdym rokiem koszt wody i innych usług rośnie, co niestety odbija się na naszym portfelu. Dlatego zamiast pozwalać wodzie spływać z naszych ryn do kanalizacji, tracąc ją bezpowrotnie, zainwestujmy jednorazowo w specjalne systemy, składające się między innymi z przydomowej oczyszczalni ścieków. Inwestycja w to urządzenie jest jednorazowa, a oszczędności wraz z biegiem lat rosną.

Taką wodę możemy wykorzystać do różnych celów – oczyszczona woda nadaje się nawet do picia, jednak w większości przypadków nada się świetnie do codziennych czynności zużywających wodę, takich jak : mycie samochodów, podlewanie ogródka czy też wszystkich wymienionych w pierwszym akapicie.

Jeśli ktoś się zdecyduje musi rozważyć w jakim stopniu mu się to opłaca – jeżeli zużywa dużo wody i znajduje się na terenach gdzie występują obfite deszcze, to jak najbardziej opłaca się wziąć większy zbiornik, jeśli jest odwrotnie to nie warto przepłacać. Podsumowując przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonały sposób na ochronę środowiska oraz na zapewnienie sobie oszczędności w przyszłości.

Stopka autorska: przydomowa oczyszczalnia ścieków – http://www.mpi-systems.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz