Jak poczuć się komfortowo w małym mieszkaniu?

Z uwagi na wyraźne zmiany w stylu życia młodych Polaków, coraz większą popularnością cieszą się lokale o małym metrażu, 1– lub 2-pokojowe. Sprawdźcie kilka wskazówek, które pomogą Wam optymalnie zaaranżować takie wnętrze.

Reklama

pokójGdy mamy do dyspozycji maksymalnie 50-60 metrów kwadratowych, nie ma zbyt wielu opcji na nadanie pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Warto więc w pierwszej kolejności skupić się na funkcjonalności. Estetykę trzeba zostawić na później – gdy będziemy mieli gdzie jeść, spać, pracować i przyjmować gości. Zapomnij o wszelkich ozdobach, także okiennych, które dobrze komponują się na większej przestrzeni (jak firany, zasłony itp.). W kawalerce lub M-3 lepiej zastosować np. gustowne rolety lub stylowe żaluzje.

Jeśli zatem jesteś singlem i sporadycznie zostaje ktoś u Ciebie na noc, pomyśl o piętrowym łóżku. Takie rozwiązanie gwarantuje zaoszczędzenie kilku bezcennych metrów kwadratowych oraz czasu niezbędnego na codzienne składanie i rozkładanie kanapy. Współczesne aranżacje pozwalają na wybór takiego modelu, pod którym można ulokować biurko i komputer. Istnieją również jednoosobowe meble do spania, chowane jednym ruchem do specjalnej komory, ale zazwyczaj wymagają one ponownego ścielenia wieczorem. W pomysłach łączących naraz wiele funkcjonalności, przodują producenci skandynawscy. Niektóre sklepy, także online, stworzyły nawet specjalne działy dla osób mieszkających w klitkach.

Dużą rolę odgrywa również usytuowanie mieszkania. Przed wprowadzeniem zorientujmy się na którą stronę wychodzi większość okien. Zwłaszcza w kilkudziesięciometrowych lokalach bardzo ważna rolę odgrywa światło naturalne. Jeśli nie chcesz czuć się jak w borsuczej norze, wybierz M skierowane na południe. To zagwarantuje Ci sporo promieni słonecznych, a w wielu przypadkach pozwoli nawet obniżyć nieco koszty ogrzewania.

Prawdziwym zbawieniem dla lokatorów jedno- i dwupokojowych mieszkań okazują się wnęki. Rośnie świadomość deweloperów w tym zakresie. Coraz częściej kawalerki i tym podobne lokale wyposażone są w zakamarki, idealnie nadające się np. na postawienie szafy z lustrem (zwiększa powierzchnię optycznie i pozwala na swobodne przeglądanie się). Wnęki dają duże możliwości, odciążające główne pomieszczenia, w których niezbędne jest choćby minimum swobody. Jeśli zaś brakuje ich, musimy wyposażyć się w meble wielofunkcyjne, a nawet mobilne. Przeglądając katalogi wyposażenia wnętrz, można mieć pewność że nie będzie z tym większych problemów.

Stopka autorska: żaluzje – http://www.multicol.net/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz