Jak powstało kino?

Wszystko, jak to zazwyczaj bywa, zaczęło się dość prymitywnie. W połowie XVII wieku, kiedy to Athanasius Kircher skonstruował najprostsze urządzenie projekcyjne rzutujące z obrazków malowanych na szklanych przezroczach obraz na ścianę zwane ” laterna magica”. Śmiało można uznać ten aparat za prototyp diaskopu, episkopu, epidiaskopu czy powiększacza, urządzeń projekcyjnych służących do wyświetlania obrazów na ścianie. Natomiast pierwszy aparat do tworzenia aktów w ruchu tzw. kinetoskop został zbudowany aż dwa i pół wieku później, dopiero pod koniec XIX w. przez Thomasa Alva Edisona.

Reklama

Pierwsze filmy oczywiście były nieme a wszystkie teksty pojawiały się w formie napisów,  pomiędzy poszczególnymi scenami wyświetlały się krótkie napisy informujące np. o myślach aktora. Filmy z dźwiękiem zaczęto tworzyć dopiero pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku, z kolei udźwiękowienie filmów wpłynęło na szybki rozwój technologiczny kinematografii. Natomiast na początku XX w. zaczęto tworzyć filmy dla szerszej publiczności, które opowiadały jakąś historie a nie tylko odzwierciedlały rzeczywiste wydarzenia. Ludzie bardzo szybko polubili ten rodzaj rozrywki i do 1910 r. istniało już tysiące sal kinowych na Starym Kontynencie jak i w Ameryce. Można więc stwierdzić, że historia kina zaczęła się tworzyć nieco ponad 100 lat temu.

Obecnie w kinach powszechną już techniką jest ukazywanie filmów w technologii 3D. Filmy 3D uzyskuje się dzięki zastosowaniu szeregu technik, które przedstawiają głębie ruchomych obrazów, jedną z takich technik ukazania głębi jest przedstawienie prawemu i lewemu oku dwóch różniących się obrazów.

Niektóre kina postawiły kolejny krok w rozwoju kinematografii, stosując innowacyjną metodę wpływania na emocje widza pobudzając większą liczbę jego zmysłów, poprzez trzęsące się fotele, padający deszcz czy wpuszczanie w odpowiednich momentach różnych zapachów. Wszystko po to, aby widownia miał realne uczucie przebywania w środku odgrywanych scena danego filmu. A to jeszcze nie koniec, gdyż postęp technologiczny w tej dziedzinie ciągle trwa i z pewnością jeszcze nieraz nas zaskoczy.

Stopka autorska: teksty

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz