Jak przekazać 1% podatku dla OPP?

Każdy podatnik ma prawo przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Formularze PIT mają właściwe rubryki, które trzeba odpowiednio wypełnić.

Reklama

procent1% podatku podatnicy mogą przekazywać od 2004 roku, jednak od 2007 można to robić na formularzu PIT przy okazji rozliczenia rocznego. Niezależnie od sposobu opodatkowania każdy może oddać część swojego podatku. Druki PIT 2011: 28, 36, 36l, 37, 38 i 39 mają specjalne rubryki, w których należy wpisać wybraną organizację pożytku publicznego. Poprawne wypełnienie PIT i wyliczenie kwoty nieprzekraczającej 1% podatku jest bardzo ważne.

Po co jest akcja 1%?

Fundacje i inne organizację mogą działać właściwie tylko dzięki 1%. Drugim źródłem ich przychodu są darowizny, ale 1% jest możliwy. 1% nie jest żadną dodatkową opłatą – to część wyliczonej kwoty podatku, więc w gruncie rzeczy, fiskus dostaje mniejszy podatek. W związku z tym, rozliczając PIT za 2011 rok, dobrze jest wybrać sprawdzoną i skuteczną fundacje i wesprzeć w ten symboliczny sposób jej działalność.

Jak przekazać 1%?

Część podatku trzeba przekazać w odpowiednim bloku arkusza PIT. Najpierw z listy organizacji pożytku publicznego trzeba wybrać jedną, która nam odpowiada. Są tam fundacje pomagające dzieciom, schroniska dla zwierząt, ale też kluby sportowe. Potem należy dokładnie przepisać numer KRS i wyliczyć 1% naszego podatku. Ważne: kwota nie może być mniejsza ani większa. Wypełniający PIT może też podać cel szczegółowy, czyli dokładnie wskazać, na co chce przekazać 1% podatku. Na drukach PIT cel szczegółowy znajduje się w rubrykach:

Przykład: Chcąc przekazać 1% podatku na PIT 37,  należy wypełnić w bloku H rubryki 122-125:

  • 122 Numer KRS: numer, który posiada każda OPP
  • 123 Wnioskowana kwota: należy wpisać dokładnie 1% wyliczonego podatku.
  • 124 Cel szczegółowy 1%: informacja o tym, na jaki cel przeznaczony jest 1%
  • 125 Wyrażam zgodę: zaznaczając tę rubrykę, podatnik godzi się na ujawnienie jego danych Fundacji Rosa.

Ważne, żeby upewnić się, czy wybrana przez nas organizacja, której chcemy przekazać 1% podatku na pewno istnieje w bazie organizacji pożytku publicznego i czy jej KRS jest prawidłowy. Pełnej listy należy szukać na stronach Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS.

Kto przekazuje 1% podatku na konto OPP?

To urząd skarbowy przekaże 1% podatku na konto organizacji pożytku publicznego, którą wybrał podatnik, wpisując jej KRS na druku PIT.

Stopka autorska: PIT za 2011 – http://www.podatnicy.com

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz